Ramazon haytiga bag‘ishlangan bahorgi ta’til 20 martdan boshlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining so‘nggi xabariga ko‘ra, joriy o‘quv yilidagi bahorgi ta’til 20 mart kuni boshlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror Ramazon hayiti bayramining aynan shu sanaga to‘g‘ri kelishi bilan bog‘liq holda qabul qilindi. O‘quvchilar va o‘qituvchilar uchun belgilangan dam olish kunlari 20 martdan boshlab 28 martgacha bo‘lgan davrni qamrab oladi.
Shunday qilib, maktablarda o‘quv jarayoni vaqtincha to‘xtatiladi. O‘quv yilining to‘rtinchi choragi esa 30 mart, ya’ni dushanba kuni odatdagidek davom etadi.
Ta’til kunlari tufayli yo‘qotilgan darslar va o‘quv soatlari to‘rtinchi chorakda maxsus tartibda zichlashtirilgan holda o‘tkaziladi. Buning uchun 20 mart juma va 28 mart shanba kunlarida o‘qitilishi rejalashtirilgan darslar ham hisobga olinadi.
Bu chora o‘quvchilarning bilim darajasini pasaymasligi va dastur talablariga to‘liq javob berishini ta’minlashga qaratilgan. Bayram kunlari bo‘yicha davlat tomonidan tasdiqlangan dam olish jadvalini eslaydigan bo‘lsak, 20 mart Ramazon hayiti sifatida nishonlanadi.
Ertasi kuni, ya’ni 21 martda xalqaro miqyosda tan olingan Navro‘z bayrami bo‘ladi. 22 mart esa umumiy dam olish kuni deb belgilangan holda, ko‘plab idoralarda va muassasalarda ish jarayoni to‘xtatiladi.
Bundan tashqari, 23 mart kuni ham besh kunlik ish haftasiga o‘tgan tashkilotlar uchun dam olish kuni sifatida belgilanib qo‘yilgan, chunki besh kunlik rejimda ishlaydiganlar uchun bu kuni dam olishdir. Olti kunlik ish haftasiga o‘tgan joylarda esa 23 mart ish kuni hisoblanadi.
Bu tartib o‘quvchilar va xodimlar uchun qulaylik yaratish hamda bayramlarni to‘g‘ri nishonlash imkonini beradi.

Весенние каникулы, посвященные празднику Рамадан, начинаются 20 марта
Согласно последнему сообщению Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, весенние каникулы в текущем учебном году начнутся 20 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято в связи с тем, что праздник Рамазан-байрам выпадает именно на эту дату. Установленные дни отдыха для учащихся и учителей охватывают период с 20 по 28 марта.
Таким образом, учебный процесс в школах временно приостанавливается. Четвертый квартал учебного года возобновится 30 марта, то есть в понедельник, как обычно.
Уроки и учебные часы, потерянные из-за каникул, будут проведены в четвертом квартале в сжатом режиме по специальному графику. При этом будут учтены уроки, запланированные на пятницу 20 марта и субботу 28 марта.
Эта мера направлена на обеспечение того, чтобы уровень знаний учащихся не снижался и они полностью соответствовали требованиям программы. Напоминаем, что согласно утвержденному государством графику выходных дней по праздникам, 20 марта отмечается как Рамазан-байрам.
На следующий день, 21 марта, будет отмечаться международно признанный праздник Навруз. 22 марта объявлен общим выходным днем, в связи с чем во многих учреждениях и организациях рабочий процесс будет приостановлен.
Кроме того, 23 марта также установлен как выходной день для организаций, перешедших на пятидневную рабочую неделю, поскольку для работающих по пятидневному графику это день отдыха. В местах с шестидневной рабочей неделей 23 марта считается рабочим днем.
Такой порядок создает удобство для учащихся и сотрудников, а также позволяет правильно отметить праздники.