Ozgidromet kelgusi kunlarda yomg‘ir va momaqaldiroq kutilmoqda
O‘zgidromet xizmati joriy yilning 21 dan 23 martgacha bo‘lgan kunlarda mamlakatimizda kutilayotgan ob-havo holati haqida rasmiy ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 21 martda O‘zbekiston hududining katta qismida osmon ochiq bo‘lib, yog‘ingarchilik yo‘qoladi. Biroq Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida kunning ikkinchi yarmida ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Ushbu kun davomida havo harorati 20 dan 25 gradusgacha iliq bo‘ladi. Keyingi kunlarda ya’ni 23 va 24 martlarda respublikamizning ko‘plab hududlarida ob-havo o‘zgarishlari kuzatilishi ehtimol qilinmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatidan tashqari barcha hududda ba’zi joylarda qisqa vaqtli yomg‘irlar yog‘ishi, shuningdek momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Havo harorati asosan 20 dan 25 gradus oralig‘ida saqlanadi.
Shimoliy, janubiy hududlarda va cho‘l mintaqalarida esa issiqroq bo‘lib, harorat 28 gradusgacha ko‘tarilishi kutilmoqda. Kechki paytlarda havo salqinlashib, harorat 7 dan 12 gradusgacha tushadi.
Tog‘li va tog‘oldi hududlarda esa suv toshqinlari yuzaga kelishi xavfi mavjudligi alohida ta’kidlandi. Shu sababli aholiga ehtiyot bo‘lish tavsiya etilmoqda.
Toshkent shahrida ham 23 va 24 mart kunlari vaqt-vaqti bilan yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Poytaxtda kunduzgi harorat 20 dan 25 gradus atrofida bo‘ladi.
Aholi va tadbirkorlar ob-havo o‘zgarishlarini inobatga olib, zarur choralar ko‘rishlari kerak. Bu ma’lumotlar har bir fuqaroga kundalik rejalarni to‘g‘ri tuzishda yordam beradi.

Служба «Узгидромет» предоставила официальную информацию о прогнозируемой погоде в нашей стране с 21 по 23 марта текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что 21 марта большая часть территории Узбекистана будет ясной без осадков. Однако во второй половине дня в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях местами возможны дожди.
В течение этого дня температура воздуха составит от 20 до 25 градусов тепла. В последующие дни, а именно 23 и 24 марта, в многих регионах республики прогнозируются изменения погоды.
За исключением Республики Каракалпакстан и Хорезмской области, местами возможны кратковременные дожди и грозы. Температура воздуха в основном будет держаться в диапазоне от 20 до 25 градусов.
В северных, южных регионах и в пустынных зонах будет теплее, ожидается повышение температуры до 28 градусов. Вечером воздух остынет, и температура опустится до 7–12 градусов.
Особое внимание уделено риску возникновения паводков в горных и предгорных районах. Поэтому населению рекомендуется соблюдать осторожность.
В городе Ташкенте 23 и 24 марта также возможны периодические дожди и грозы. Дневная температура в столице составит около 20–25 градусов.
Населению и предпринимателям необходимо учитывать изменения погоды и принимать необходимые меры. Эта информация поможет каждому гражданину правильно планировать свои повседневные дела.