Toshkent shahri Yunusobod tumani hududida amalga oshirilayotgan obodonlashtirish va rekonstruksiya ishlari doirasida muhim o‘zgarishlar kiritilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shahar hokimligi bergan ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yilning 23 martidan boshlab 7 aprel kuniga qadar Mashhur Amir Temur xiyoboni butun perimetri bo‘ylab vaqtincha yopiladi. Ushbu cheklovlar asosan Maxtumquli, Istiqbol va Sayilgoh ko‘chalari bilan Amir Temur hamda Mustaqillik shohko‘chalarining kesishgan joyida joylashgan xiyobon maydoniga tegishli bo‘ladi.
Qayta qurish jarayoni davomida xiyobonning piyodalar yo‘laklarini ta’mirlash va zarur joylarda yangi qoplamalarni yotqizish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, muhandislik kommunikatsiyalari hamda sug‘orish tizimlari zamonaviy talablarga moslashtiriladi.
Hududni yanada chiroyli va yashil qilish maqsadida ko‘kalamzorlashtirish ishlari keng qamrovli olib boriladi. Ishlar davomida hududdagi mavjud daraxtlarga hech qanday zarar yetkazilmaydi, aksincha, yangi ko‘chatlar ekish orqali yashil massivlarning soni orttiriladi.
Avtotransport harakati va yo‘l bo‘ylab mashinalarni to‘xtatish imkoniyati odatdagidek saqlanib qoladi, bu esa aholining transportdan foydalanishini qiyinlashtirmaydi. Biroq, xiyobon hududiga olib chiquvchi metro bekatlari chiqish yo‘llari belgilangan muddat ichida vaqtincha yopiladi.
Bu chora shahar markazining tarixiy va madaniy obyektlarini yanada boyitish hamda aholi va mehmonlar uchun qulayroq dam olish muhitini yaratishga qaratilgan. Ishlar muddatidan oldin yakunlangan holda xiyobon avvalgi holatiga qaytariladi.

Бульвар Амира Тимура с марта временно закроется
В районе Юнусабадского района города Ташкента в рамках проводимых работ по благоустройству и реконструкции вносятся важные изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, предоставленной мэрией города, с 23 марта по 7 апреля 2026 года знаменитая аллея Амира Темура будет временно закрыта по всему периметру. Данные ограничения в основном касаются площади аллеи, расположенной на пересечении улиц Махтумкули, Истикбол и Сайилгох с проспектами Амира Темура и Независимости.
В ходе реконструкции планируется ремонт пешеходных дорожек аллеи и укладка нового покрытия в необходимых местах. Одновременно с этим инженерные коммуникации и системы орошения будут приведены в соответствие с современными требованиями.
С целью дальнейшего озеленения и украшения территории проводятся масштабные работы по благоустройству. В ходе работ существующие деревья на участке не будут повреждены, напротив, количество зеленых массивов увеличится за счет посадки новых саженцев.
Движение автотранспорта и возможность остановки автомобилей вдоль дороги сохранятся в обычном режиме, что не усложнит использование транспорта жителями. Однако выходы из станций метро, ведущие к территории аллеи, будут временно закрыты в установленные сроки.
Данная мера направлена на дальнейшее обогащение исторических и культурных объектов центра города, а также создание более комфортной среды для отдыха жителей и гостей. В случае досрочного завершения работ аллея будет возвращена в прежнее состояние.