O'zbekistonda Qurbon hayiti namozini o'qish vaqtlari e'lon qilindi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan 2026-yil 27-may, chorshanba kuni mamlakatimizdagi barcha jome masjidlarda Qurbon hayiti namozi ado etilishi ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ulug‘ ayyom munosabati bilan yurtimizning barcha hududlarida bayram tayyorgarliklari ko‘rilmoqda. Namoz vaqtlari har bir viloyatning geografik joylashuvi va quyosh chiqish vaqtidan kelib chiqqan holda, o‘zaro farqlanishi belgilab qo‘yildi.
Toshkent shahri aholisi va poytaxt mehmonlari hayit namozini ertalabki soat 05:10 da ado etishlari mumkin bo‘ladi. Viloyatlar kesimida namoz vaqtlari quyosh chiqishidan keyingi taxminan 15 yoki 20 daqiqalik farqni inobatga olgan holda tasdiqlangan.
Shunga ko‘ra, vodiy viloyatlari bo‘lmish Andijon, Namangan va Farg‘onada namoz eng vaqtli, ya’ni soat 05:05 da o‘qiladi. Toshkent viloyatida esa poytaxt bilan bir vaqtda, soat 05:10 da boshlanadi.
Mamlakatimizning markaziy hamda janubiy hududlarida vaqt biroz kechroq belgilangan. Sirdaryo va Jizzax viloyatlarida namoz vaqti soat 05:20 ga, Samarqand hamda Surxondaryo viloyatlarida esa soat 05:30 ga to‘g‘ri keladi.
Ushbu belgilangan vaqtlar namozxonlarga qulaylik yaratish va ibodatlarni o‘z vaqtida, tartibli bajarish maqsadida ishlab chiqilgan. Hayit namozi o‘qiladigan barcha masjidlarda xavfsizlik choralari ko‘rilgan bo‘lib, jamoat tartibini saqlash va fuqarolar uchun zarur sharoitlarni yaratishga alohida e’tibor qaratilmoqda.

В Узбекистане объявлены времена намаза на праздник Курбан-байрам.
Управление мусульман Узбекистана объявило, что 27 мая 2026 года, в четверг, в всех мечетях страны будет совершаться молитва Курбан-байрам. Об этом сообщило Zamin.uz.
В связи с этим великим праздником по всей стране идут подготовки к празднику. Время молитвы определено с учетом географического положения каждого региона и времени восхода солнца, и может немного различаться.
Жители Ташкента и гости столицы могут совершить праздничную молитву в 05:10 утра. В регионах время молитвы установлено с учетом приблизительной разницы в 15 или 20 минут после восхода солнца.
Поэтому в долинных областях — Андижане, Намангане и Фергане — молитва совершается earliest, то есть в 05:05. В Ташкентской области она начинается одновременно со столицей — в 05:10.
В центральных и южных регионах время немного позже. В Сырдарьинской и Джизакской областях молитва назначена на 05:20, в Самаркандской и Сурхандарьинской областях — на 05:30.
Эти времена были установлены для обеспечения удобства в мечетях и своевременного, orderly выполнения богослужений. На всех мечетях, где будет читаться праздничная молитва, организованы службы безопасности, особое внимание уделяется поддержанию общественного порядка и созданию необходимых условий для граждан.