O'zbekistonning qator viloyatlarida sel va suv toshqinlari xavfi e'lon qilindi
O'zbekiston Gidrometeorologiya xizmati agentligi joriy yilning 26-mayidan 1-iyuniga qadar respublika hududida kuzatilishi kutilayotgan noqulay ob-havo sharoiti haqida shoshilinch xabar tarqatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislarning ma'lum qilishicha, mamlakatimizning bir qator hududlarida kuchli yog'ingarchilik bo'lishi kutilmoqda. Buning oqibatida tog' oldi va tog'li tumanlarda sel kelishi hamda suv toshqinlari yuzaga kelishi ehtimoli yuqori ekani ta'kidlanmoqda.
Xususan, Qashqadaryo viloyatining Yakkabog', Dehqonobod, Chiroqchi, Kitob, Shahrisabz, Qamashi va G'uzor tumanlarida tabiat hodisasi xavfi mavjud. Surxondaryo viloyatida esa Sariosiyo, Uzun, Oltinsoy, Denov, Boysun, Sherobod, Sho'rchi, Qumqo'rg'on va Muzrobot tumanlari xavfli hududlar ro'yxatiga kiritildi.
Samarqand va Navoiy viloyatlarining ham qator tumanlarida, jumladan, Urgut, Bulung'ur, Xatirchi va Nurota kabi hududlarda sel-suv toshqinlari kuzatilishi mumkin. Jizzax va Toshkent viloyatlarining tog'li hududlari, xususan, Zomin, Baxmal, Ohangaron va Bo'stonliq tumanlari hamda Angren va Olmaliq shaharlarida ham xavf darajasi yuqori deb baholanmoqda.
Farg'ona vodiysi viloyatlarida ham vaziyat jiddiy bo'lishi kutilmoqda. Namanganning Pop va Chust, Farg'onaning So'x va Shohimardon, Andijonning Xonabod va Marhamat kabi tumanlarida yashovchi aholi ogohlantirildi.
Mutaxassislar tog'li hududlarda istiqomat qiluvchi fuqarolardan, dam oluvchilardan hamda tog' yo'llarida harakatlanayotgan haydovchilardan o'ta ehtiyotkor bo'lishni so'ramoqda. Shuningdek, kuchli yomg'ir suvlari to'planishi natijasida ayrim aholi punktlarini suv bosishi mumkinligi aytilmoqda.
Shu sababli barcha xavfsizlik choralariga qat'iy rioya qilish va zarurat bo'lmasa, xavfli hududlarga bormaslik tavsiya etiladi. Turli noxush holatlarning oldini olish maqsadida mutasaddi tashkilotlar shay holatga keltirilgan.

В некоторых районах Узбекистана объявлена опасность селей и паводков.
Агентство Гидрометеорологической службы Узбекистана распространило срочное сообщение о неблагоприятных погодных условиях, которые ожидаются на территории республики с 26 мая по 1 июня текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению специалистов, в ряде регионов нашей страны ожидаются сильные осадки. В связи с этим отмечается высокая вероятность возникновения селей и паводков в предгорных и горных районах.
В частности, риск природных явлений существует в Яккабагском, Дехканободском, Чирокчинском, Китобском, Шахрисабзском, Камашинском и Гузорском районах Кашкадарьинской области. В Сурхандарьинской области в список опасных территорий вошли Сариосийский, Узунский, Олтинсойский, Деновский, Бойсунский, Шерободский, Шурчинский, Кумкурганский и Музроботский районы.
В ряде районов Самаркандской и Навоийской областей, включая такие территории, как Ургут, Булунгур, Хатырчи и Нурота, также возможны сели и паводки. Высокий уровень риска оценивается и в горных районах Джизакской и Ташкентской областей, в частности, в Зоминском, Бахмальском, Охангаронском и Бостанлыкском районах, а также в городах Ангрен и Алмалык.
Серьезная ситуация ожидается и в областях Ферганской долины. Предупреждены жители таких районов, как Поп и Чуст Наманганской области, Сох и Шахимардан Ферганской области, а также Ханабад и Мархамат Андижанской области.
Специалисты призывают граждан, проживающих в горных районах, отдыхающих, а также водителей, передвигающихся по горным дорогам, быть предельно осторожными. Также сообщается, что в результате скопления сильных дождевых вод некоторые населенные пункты могут быть затоплены.
В связи с этим рекомендуется строго соблюдать все меры безопасности и не посещать опасные районы без необходимости. В целях предотвращения различных неприятных ситуаций ответственные организации приведены в состояние готовности.