O'zbekistonda yoz fasli beqaror va o'rtacha iliq ob-havo bilan boshlanadi
O'zgidromet mutaxassislarining xabar berishicha, 2026-yilning yoz fasli mamlakatimizda beqaror va o'rtacha iliq ob-havo sharoitlari bilan boshlanishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sinoptiklar tomonidan taqdim etilgan dastlabki prognozlarga ko'ra, iyun oyining ilk kunlarida ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi hamda momaqaldiroq bo'lishi ehtimoli mavjud. Shu bilan birga, iyun oyining dastlabki uch kunligida respublika bo'ylab shamol tezligi soniyasiga 15–20 metrgacha kuchayishi mumkinligi haqida ogohlantirilmoqda.
Havo harorati esa kechalari 15–20 daraja, kunduz kunlari esa 30–35 daraja atrofida bo'lishi taxmin qilinmoqda. Oy davomida harorat ko'rsatkichlari bosqichma-bosqich ko'tarilib boradi.
Oyning oxiriga borib, tungi harorat 18–23 darajagacha, kunduzgi issiqlik esa 34–39 darajagacha yetishi mumkin. Ayniqsa, respublikamizning shimoliy va janubiy viloyatlarida, shuningdek, cho'l hududlarida ayrim kunlari havo harorati 40–42 darajagacha isishi kutilmoqda.
Ko'pchilikni qiziqtirayotgan savol shuki, bu yilgi yoz fasli o'ta issiq bo'ladimi? Mutaxassislar bu borada aniq bir to'xtamga kelish hozircha mushkul ekanini ta'kidlamoqdalar.
Biroq xalqaro iqlim markazlarining ma'lumotlariga ko'ra, Tinch okeanida suv haroratining keskin ko'tarilishi bilan bog'liq bo'lgan El-Nino hodisasining dastlabki belgilari kuzatilgan. Bu tabiiy jarayon global miqyosda havo harorati oshishiga sezilarli ta'sir ko'rsatishi mumkin.
Hozirda iqlim tizimi neytral holatda deb baholanayotgan bo'lsa-da, okean suvlari haroratining tez sur'atlarda ko'tarilishi 2026-yil yozining issiq kelishi haqidagi taxminlarni kuchaytirmoqda. O'zgidrometning dastlabki xulosalariga ko'ra, joriy yilda yozning o'rtacha harorati belgilangan me'yorlardan biroz yuqori bo'lishi mumkin.
Mavsum davomida ekstremal issiq kunlar kuzatilishi ehtimoli ham juda yuqori deb baholanmoqda. Xususan, yozning eng qizigan pallasida havo harorati 42–44 darajagacha, janubiy va cho'l hududlarida esa 45–47 darajagacha ko'tarilishi mumkinligi aytilmoqda.
Ma'lumot uchun, Toshkent shahrida iyun oyida qayd etilgan eng yuqori harorat 43 darajani tashkil etgan. O'zbekiston bo'yicha mutlaq rekord ko'rsatkich esa 1914-yilda Termiz shahrida kuzatilgan bo'lib, o'shanda issiqlik 49,6 darajaga yetgan edi.
So'nggi besh yillik tahlillar shuni ko'rsatmoqdaki, respublikamizda iyun oyi harorati me'yordan o'rtacha bir yarim-ikki darajaga yuqori bo'lib kelmoqda.

В Узбекистане весна начинается с неустойчивой и умеренно теплой погоды.
По сообщению специалистов Узгидромета, ожидается, что летний сезон 2026 года в нашей стране начнется с нестабильных и умеренно теплых погодных условий. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно предварительным прогнозам синоптиков, в первые дни июня в некоторых регионах возможны кратковременные дожди и грозы. В то же время предупреждается, что в первые три дня июня скорость ветра по всей республике может усилиться до 15–20 метров в секунду.
Температура воздуха, по прогнозам, составит около 15–20 градусов ночью и 30–35 градусов днем. В течение месяца температурные показатели будут постепенно расти.
К концу месяца ночная температура может достичь 18–23 градусов, а дневная жара — 34–39 градусов. В частности, в северных и южных областях республики, а также в пустынных районах в отдельные дни ожидается повышение температуры воздуха до 40–42 градусов.
Многих интересует вопрос: будет ли летний сезон этого года экстремально жарким? Специалисты отмечают, что на данный момент трудно прийти к однозначному выводу по этому поводу.
Однако, по данным международных климатических центров, зафиксированы первые признаки явления Эль-Ниньо, связанного с резким повышением температуры воды в Тихом океане. Этот природный процесс может оказать значительное влияние на повышение температуры воздуха в глобальном масштабе.
Хотя в настоящее время климатическая система оценивается как нейтральная, стремительный рост температуры океанских вод усиливает предположения о том, что лето 2026 года будет жарким. Согласно предварительным выводам Узгидромета, средняя температура лета в текущем году может быть немного выше установленных норм.
Вероятность возникновения дней экстремальной жары в течение сезона также оценивается как очень высокая. В частности, сообщается, что в самый жаркий период лета температура воздуха может подняться до 42–44 градусов, а в южных и пустынных районах — до 45–47 градусов.
Для справки, самая высокая температура, зафиксированная в городе Ташкенте в июне, составила 43 градуса. Абсолютный рекорд по Узбекистану был зафиксирован в 1914 году в городе Термез, когда жара достигла 49,6 градусов.
Анализ за последние пять лет показывает, что температура в июне в нашей республике в среднем на полтора-два градуса выше нормы.