Qo'mita tadbirkorlarni bayram arafasida narxlarni asossiz oshirmaslikka chaqirdi
Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi muqaddas Qurbon hayiti bayrami arafasida mamlakatimizdagi yirik savdo tarmoqlari, bozorlar va savdo majmualari rahbarlariga muhim murojaat bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur murojaatda bayram oldidan aholi orasida iste'mol tovarlariga bo'lgan talabning keskin ortishi fonida oziq-ovqat mahsulotlari narxlarini asossiz ravishda ko'tarmaslik bo'yicha qat'iy ogohlantirish berildi. Qo'mita mutaxassislarining ta'kidlashicha, ayni kunlarda bozorda xarid quvvati yuqori bo'lgan ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlar narxini barqaror saqlash davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biri hisoblanadi.
Shu sababli, barcha tadbirkorlik subyektlariga narx belgilash jarayonida adolat mezonlariga amal qilish hamda ijtimoiy mas'uliyatni his etish zarurligi eslatib o'tildi. Bu kabi choralar xalqimizning bayramni ko'tarinki ruhda kutib olishi va ortiqcha xarajatlarsiz dasturxon yozishi uchun xizmat qiladi.
Shu bilan birga, mahsulot yetkazib beruvchi korxonalar tomonidan yuzaga kelishi mumkin bo'lgan har qanday narx o'zgarishlari, logistika xarajatlarining ortishi yoki boshqa obektiv omillar haqida Qo'mitani o'z vaqtida xabardor qilib borish lozimligi alohida qayd etildi. Bu borada shaffoflikni ta'minlash bozor konyunkturasini to'g'ri baholashga yordam beradi.
Chakana savdo tarmoqlari va savdo majmualari ma'muriyatiga yetkazib beruvchilar tomonidan narxlarni sun'iy ravishda oshirishga urinish holatlariga yo'l qo'ymaslik yuzasidan aniq ko'rsatmalar berildi. Qo'mita bayram kunlarida narx-navoning asossiz o'sishini jiddiy nazoratga olishini va qonunbuzarliklarga nisbatan tegishli choralar ko'rilishini ma'lum qildi.

Комитет призвал предпринимателей не необоснованно повышать цены в преддверии праздников
Qo'mita tadbirkorlarni bayram arafasida narxlarni asossiz oshirmaslikka chaqirdiРазвитие конкуренции и защита прав потребителей комитет выступил с важным обращением к руководителям крупных торговых сетей, рынков и торговых комплексов страны в преддверии священного праздника Курбан-хайит. Об этом сообщило Zamin.uz.
В данном обращении, на фоне резкого роста спроса на потребительские товары среди населения перед праздником, было дано строгое предупреждение о недопущении необоснованного повышения цен на продовольственные товары. Как подчеркнули специалисты комитета, поддержание стабильных цен на социально значимые товары, спрос на которые в эти дни высок, является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Поэтому всем субъектам предпринимательства было напомнено о необходимости соблюдения принципов справедливости при формировании цен и проявления социальной ответственности. Такие меры способствуют тому, чтобы наш народ встретил праздник в приподнятом настроении и накрыл дастархан без лишних расходов.
Кроме того, отдельно было отмечено, что торговые организации обязаны своевременно информировать комитет о любых возможных изменениях цен, росте логистических расходов или других объективных факторах. Это обеспечивает прозрачность и помогает правильно оценить конъюнктуру рынка.
Руководителям сетевых магазинов и торговых центров даны четкие указания не допускать попыток искусственного завышения цен со стороны поставщиков. Комитет сообщил, что будет осуществлять严тный контроль за необоснованным ростом цен в праздничные дни и обеспечивать применение соответствующих мер к нарушителям закона.
В целях защиты прав потребителей ожидается, что во всех торговых точках будет обеспечена стабильность цен.