Prezident ilmiy kadrlar tayyorlash tizimini takomillashtirishga oid loyihalar bilan tanishdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda ilmiy kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirishga qaratilgan yangi takliflar va loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan ushbu tashabbuslar ilm-fan sohasini yangi bosqichga olib chiqish, olimlar uchun munosib sharoitlar yaratish va ilmiy izlanishlar natijadorligini oshirishni ko‘zda tutadi. Islohotlarning asosiy yo‘nalishlaridan biri sifatida ilmiy xodimlarni moddiy rag‘batlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Xususan, sun’iy intellekt, yashil energiya, zamonaviy tibbiyot va oziq-ovqat xavfsizligi kabi bugungi kun uchun o‘ta muhim bo‘lgan ustuvor sohalarda tadqiqot olib borayotgan doktorantlarning stipendiyalari bir yarim barobardan ziyodroqqa, ya’ni bir butun o‘ndan yetti barobarga oshirilishi belgilandi. Shu bilan birga, ilm-fan sohasidagi ortiqcha qog‘ozbozlik va byurokratiyani kamida ellik foizga qisqartirish vazifasi qo‘yildi.
Endilikda dissertatsiya himoyasi bilan bog‘liq barcha jarayonlar to‘liq raqamlashtiriladi. Avvalgi tartibda talab qilingan ko‘p sonli hujjatlarni chop etish va avtoreferatlarni katta nusxalarda tayyorlash kabi eskirgan talablar bekor qilinadi.
Bu o‘zgarishlar tadqiqotchilarning vaqtini tejash va ularning bor e’tiborini faqat ilmiy yangiliklar yaratishga qaratish imkonini beradi. Oliy attestatsiya komissiyasi faoliyati ham isloh qilinib, u Fanlar akademiyasi tizimiga o‘tkaziladi.
Shu bilan birga, ilmiy kengashlarning faoliyat samaradorligini baholovchi maxsus reyting tizimi joriy etiladi. Yana bir muhim yangilik shundan iboratki, endilikda ilmiy daraja olish faqat nazariy izlanishlar bilan cheklanib qolmaydi.
Real iqtisodiyot korxonalari bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan loyihalar doirasida ilmiy daraja berish hamda amaliy doktorantura dasturlari yo‘lga qo‘yiladi. Bu esa ilm-fan yutuqlarini bevosita ishlab chiqarishga tatbiq etish va iqtisodiy samaradorlikka erishishga xizmat qiladi.
Shuningdek, xorijda faoliyat yuritayotgan vatandosh olimlarimizni yurtimiz taraqqiyotiga jalb etish maqsadida xalqaro Ilm-fan maslahat kengashi tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Prezident ushbu takliflarni yanada takomillashtirish va ilmiy tadqiqotlar sifatini xalqaro standartlar darajasiga ko‘tarish yuzasidan mutasaddilarga aniq ko‘rsatmalar berdi.

Президент ознакомился с проектами по совершенствованию системы подготовки научных кадров.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с новыми предложениями и проектами, направленными на радикальное улучшение системы подготовки научных кадров в нашей стране. Об этом сообщило Zamin.uz.
Эти инициативы, выдвинутые руководителем нашего государства, направлены на вывод сферы науки и техники на новый этап, создание благоприятных условий для учёных и повышение эффективности научных исследований. Одним из ключевых направлений реформ является особое внимание к вопросу материального стимулирования научных сотрудников.
В частности, отмечено, что стипендии аспирантов, занимающихся исследованиями в таких сегодня чрезвычайно важных приоритетных областях, как искусственный интеллект, зелёная энергетика, современная медицина и продовольственная безопасность, будут увеличены более чем в полтора раза, то есть до семикратного размера от одного оклада. Одновременно поставлена задача сократить избыточную бюрократию и бумажную волокиту в научной сфере как минимум на 50 процентов.
Теперь все процедуры, связанные с защитой диссертации, будут полностью цифровизированы. Отменяются устаревшие требования, такие как печать большого количества документов и подготовка авторефератов в крупных форматах, которые ранее были обязательны.
Эти изменения позволят сэкономить время исследователей и сосредоточить их внимание исключительно на создании научных новинок. Деятельность Высшей аттестационной комиссии также реформирована и передаётся в систему Академии наук.
Кроме того, вводится специальная система рейтинга для оценки эффективности работы научных советов. Ещё одно важное нововведение заключается в том, что получение научной степени больше не ограничивается исключительно теоретическими исследованиями.
В рамках проектов, реализуемых в сотрудничестве с реальными секторами экономики, предусмотрено присуждение научных степеней и запуск программ прикладной аспирантуры. Это способствует непосредственному применению научных достижений в производстве и достижению экономической эффективности.
Кроме того, с целью привлечения наших учёных-соотечественников, работающих за рубежом, к развитию родины, рассматривается создание Международного научного консультативного совета. Президент дал чёткие указания ответственным лицам по дальнейшему совершенствованию этих предложений и повышению качества научных исследований до уровня международных стандартов.