Og‘ir kasallikdagi mahkumlar uchun yangi tartib joriy etildi
O‘zbekistonda jazo o‘tayotgan, ammo sog‘ligi yomonlashgan mahkumlar uchun qonunchilikka muhim o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda og‘ir kasallikka chalingan mahkumlar statsionar sharoitda to‘liq tibbiy tekshiruvdan o‘tkaziladi va ularni jazodan ozod qilish tartibi yanada aniqroq belgilanadi. Bu haqda norma.uz xabar berdi.
Jazoni ijro etish muassasalarida davolanayotgan va og‘ir tashxis qo‘yilgan bemorlar uchun shifokorlar xulosasi yetarli emas. Ushbu tashxis Ichki ishlar vazirligi Tibbiyot boshqarmasining bosh inspektor-shifokori tomonidan ham tasdiqlanishi shart qilinmoqda.
Bu chora shoshma-shosharlik va noto‘g‘ri qarorlar qabul qilinishining oldini olishga qaratilgan. Ruhiy holati buzilgan mahkumlar esa maxsus shifoxonalarda yoki psixiatriya bo‘limlarida to‘liq statsionar nazoratga olinadi.
Ular nafaqat jismoniy, balki psixologik jihatdan ham sinchiklab tekshiriladi. Har bir holatda tashxis va baholash mutaxassislar ishtirokida amalga oshiriladi.
Bemor mahkumni jazodan ozod qilish haqidagi qaror sud majlisida qabul qilinadi. Bu jarayonda mahkum, prokuror, zarur hollarda uning himoyachisi va qonuniy vakili, taqdimnoma bergan muassasa rahbari, kasalxona va tibbiyot bo‘limi vakillari hamda uni davolovchi shifokor (ruhiy holat muhokama qilinsa psixiatr) ishtirok etadi.
Agar sud jazodan ozod qilishga qaror qilsa, qarordan norozi tomonlar — prokuror, mahkum, uning vakili yoki himoyachisi yuqori instansiyaga shikoyat yoki protest kiritish huquqiga ega bo‘ladi. Ushbu yangilanishlar insonparvarlik tamoyillariga asoslangan jazo siyosatini qayta ko‘rib chiqishga qaratilganini ko‘rsatadi.
Shuningdek, og‘ir ahvolda bo‘lgan shaxslarga munosib tibbiy yordam ko‘rsatish, adolatni ta’minlash va inson qadrini hurmat qilish davlatning ustuvor vazifalaridan biri bo‘lib qolmoqda.

Для осужденных с тяжелыми заболеваниями введен новый порядок
В Узбекистане в законодательство вносятся важные изменения для осужденных, отбывающих наказание, но имеющих ухудшение здоровья. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь осужденные, страдающие от тяжелых заболеваний, будут проходить полное медицинское обследование в стационарных условиях, и порядок освобождения от наказания будет более четко определен. Об этом сообщает norma.uz.
Заключенные, находящиеся на лечении в учреждениях исполнения наказаний и имеющие тяжелый диагноз, не могут полагаться только на заключение врачей. Этот диагноз должен быть также подтвержден главным инспектором-врачом Медицинского управления Министерства внутренних дел.
Эта мера направлена на предотвращение поспешных и неправильных решений. Заключенные с нарушенным психическим состоянием будут находиться под полным стационарным контролем в специализированных больницах или психиатрических отделениях.
Их будут тщательно проверять не только физически, но и психологически. В каждом случае диагноз и оценка будут проводиться с участием специалистов.
Решение об освобождении больного осужденного от наказания принимается на судебном заседании. В этом процессе участвуют осужденный, прокурор, при необходимости его защитник и законный представитель, руководитель учреждения, представившего ходатайство, представители больницы и медицинского отдела, а также лечащий врач (если обсуждается психическое состояние, то психиатр).
Если суд решит освободить от наказания, стороны, не согласные с решением — прокурор, осужденный, его представитель или защитник — имеют право подать жалобу или протест в вышестоящую инстанцию. Эти обновления свидетельствуют о пересмотре уголовной политики, основанной на гуманитарных принципах.
Кроме того, обеспечение надлежащей медицинской помощи лицам в тяжелом состоянии, обеспечение справедливости и уважение человеческого достоинства остаются одними из приоритетных задач государства.