Fedotov Kazartsevning hakamligini tanqid qilmadi
Rossiya Premyer Ligasi birinchi turida Moskva "Spartak" va Maxachqalinsk "Dinamo" jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan o‘yinda hakamlik qilgan Vasiliy Kazartsevning ishini sobiq hakam Igor Fedotov baholadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘yinni tanqid qilayotganlar bo‘lsa-da, unda jiddiy mojaro yo‘qligini ta’kidladi. Kazartsevning qarorlari o‘yinning natijasiga ta’sir ko‘rsatmagan, "qizil-oq" jamoaning bekor qilingan gollari esa to‘g‘ri deb topilgan.
Fedotovning fikricha, Rossiya Futbol Ittifoqi hakamlarni nazorat qiluvchi departamenti ushbu hakamni barcha holatlarda qo‘llab-quvvatlaydi va ehtimol keyingi turda ham unga tayinlov beriladi. Shuningdek, "Spartak" jamoasi Rossiya Futbol Ittifoqining Ekspertlar Sport Komissiyasiga beshta bahsli vaziyat bo‘yicha murojaat qilgani ma’lum qilindi.
Ushbu holatlar hakamlik ishining oshkoraligi va adolatliligini ta’minlash maqsadida ko‘rib chiqiladi. Umuman olganda, o‘yinda hakamning ishlash uslubi va qabul qilgan qarorlari jamoalar o‘rtasidagi raqobatga sezilarli ta’sir ko‘rsatmagan.

Федотов Казарцеву не критиковал судейство
В первом туре Российской Премьер-Лиги в матче между московским "Спартаком" и махачкалинским "Динамо" работу арбитра Василия Казартцева оценил бывший судья Игорь Федотов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Хотя он и критикует игру, он подчеркнул, что серьезных конфликтов не было. Решения Казартцева не повлияли на результат матча, а отмененные голы "красно-белых" были признаны правильными.
По мнению Федотова, департамент Российского футбольного союза, контролирующий судей, поддерживает этого арбитра в любых ситуациях, и, возможно, он будет назначен на следующий тур. Также стало известно, что команда "Спартак" обратилась в Спортивную комиссию экспертов Российского футбольного союза по пяти спорным ситуациям.
Эти случаи будут рассмотрены с целью обеспечения прозрачности и справедливости судейства. В целом, стиль работы судьи и принятые им решения не оказали значительного влияния на конкуренцию между командами.