Aleksandriya futbolchilari Partizan bilan qo‘l berishmadi
Ikkinchi saralash bosqichida o‘tkazilgan Ligalar konferensiyasi doirasidagi Ukraina jamoasi «Aleksandriya» hamda Belgradning «Partizan» jamoasi o‘rtasidagi o‘yindan oldin voqea yuz berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
O‘yin boshlanishidan avval ukrainalik futbolchilar anʼanaviy tarzda raqib jamoa futbolchilari bilan qo‘l berishdan bosh tortishdi. Bu holat rasmiy o‘yinda kamdan-kam kuzatiladigan hodisa hisoblanadi.
Sportklub xabariga ko‘ra, voqea nafaqat maydonda, balki tomoshabinlar orasida ham keskinlikni kuchaytirdi. «Aleksandriya» jamoasi muxlislari o‘yinning davomida serb futbolchilarga nisbatan noroziliklarini faol ifoda etdilar.
Shuningdek, ular Moskva jamoasi CSKAga qarshi haqoratli shiorlarni kuylashdi. O‘yinning 30-daqiqasida tomoshabinlar orasidan «Ubij Srbina» degan qichqiriqlar eshitildi, bu esa Serbiya ommaviy axborot vositalarida norozilik va tanqidga sabab bo‘ldi.
Ushbu voqea o‘yin atrofidagi siyosiy va milliy munosabatlarning murakkabligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Футболисты Александрий не пожали руки Партизану
Перед матчем между украинской командой «Александрия» и белградским «Партизаном», который прошел во втором отборочном раунде Лиги конференций, произошел инцидент. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Перед началом игры украинские футболисты традиционно отказались пожать руки игрокам соперника. Этот случай считается редким явлением на официальных матчах.
По информации Sportklub, инцидент усилил напряженность не только на поле, но и среди зрителей. Болельщики команды «Александрия» активно выражали свое недовольство сербским футболистам в ходе матча.
Кроме того, они исполняли оскорбительные лозунги против московской команды ЦСКА. На 30-й минуте среди зрителей раздались крики «Убий Srbina», что вызвало недовольство и критику в сербских средствах массовой информации.
Этот инцидент еще раз продемонстрировал сложность политических и национальных отношений вокруг игры.