Fedotov Zabolotniyning haydalishini noto‘g‘ri deb bildi
Igor Fedotov, Rossiya Premer-ligasida hakamlik qilgan sobiq hakam, “Spartak” va “Baltika” o‘rtasidagi o‘yinda Anton Zabolotniyning maydondan haydalishi yuzasidan fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Huquqni himoya qiluvchi Sergey Karasyov VAR aralashuvidan so‘ng Zabolotnyiga qizil kartochka ko‘rsatgan edi. Fedotovning ta’kidlashicha, u Karasyovning qaroriga qo‘shilmaydi.
Birinchidan, hakam voqeani to‘liq ko‘rmagan. Ikkinchidan, bu vaziyatda sariq kartochka berilishi lozim edi.
Zabolotnyiy to‘pga yetishga harakat qilgan, oyoq tirnoqlari to‘pga tegib, son sohasiga tegishi mumkin, ammo oyoq egilgan holda yon tomonga siljigan. Shu sababdan, kuch bilan bosish elementi yo‘q, deb hisoblaydi.
Fedotov bu holatni noaniq vaziyat deb baholadi va sariq kartochka berish ma’qul deb o‘ylaydi. Ma’lum bo‘lishicha, Anton Zabolotniy o‘yinning 11-daqiqasida maydonni tark etgan.
Shu sababli “Spartak” jamoasi o‘yin davomida o‘n nafar o‘yinchi bilan o‘ynashga majbur bo‘lgan va bu ularning vazifasini murakkablashtirgan. “Lukoyl Arena”dagi o‘yin jarayonini LiveResult portali tomonidan taqdim etilayotgan matnli translyatsiya orqali kuzatish mumkin.

Федотов Заболотина выгнание считал неправильным
Игорь Федотов, бывший судья, судивший в Российской Премьер-лиге, высказался о удалении Антона Заболотного в матче между «Спартаком» и «Балтикой». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Арбитр Сергей Карасёв показал Заболотному красную карточку после вмешательства VAR. По словам Федотова, он не согласен с решением Карасёва.
Во-первых, судья не увидел ситуацию полностью. Во-вторых, в данной ситуации следовало бы показать жёлтую карточку.
Заболотный пытался достать мяч, его ногти касались мяча, но нога была согнута и смещена в сторону. Поэтому, по его мнению, элемента силы в давлении нет.
Федотов оценил эту ситуацию как неопределённую и считает, что было бы разумно показать жёлтую карточку. Известно, что Антон Заболотный покинул поле на 11-й минуте игры.
В результате команда «Спартак» была вынуждена играть в течение матча с десятью игроками, что усложнило их задачу. Процесс игры на «Лукойл Арене» можно отслеживать через текстовую трансляцию, предоставляемую порталом LiveResult.