Rafinya: Ter Shtegen sardor bo‘lib qolishi kerak
"Barselona" futbol klubi yarim himoyachisi Rafinya jamoa sardorlari ro‘yxatidan joy oldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Avvalroq, jamoa bosh murabbiyi Xans-Diter Flik va klub rahbariyati Mark-Andre ter Shtegenga asosiy sardorlik maqomini qayta ko‘rib chiqishni rejalashtirayotgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Rafinya sardorlik bog‘ichi haqida o‘z fikrini bildirdi.
Uning aytishicha, u sardor bo‘lishni orzu qilmagan, biroq bu holat ro‘y berganidan mamnun. Rafinya jamoadoshlari uni sardor sifatida ko‘rayotganidan faxrlanishini ta’kidladi.
Ter Shtegenning sardorlik maqomini saqlab qolishi kerakmi degan savolga Rafinya quyidagicha javob berdi: Uning fikricha, ter Shtegen asosiy sardor bo‘lib qolishi lozim, biroq bu masala futbolchilardan tashqarida hal qilinadi. Rafinya ter Shtegen uni klubga kelganidan boshlab qo‘llab-quvvatlaganini, o‘sha vaqtdan beri sardor bo‘lib kelayotganini aytdi.
Futbol jamoalarida sardorlikka oid tartib va ierarxiya bor, buni hurmat qilish zarur. Rafinyaning so‘zlariga ko‘ra, ter Shtegen sardor bo‘lmasa ham, u uchun alohida inson bo‘lib qoladi.
Sardorlik bo‘yicha yakuniy qarorni murabbiy yoki klub prezidenti qabul qiladi. Rafinya bu fikrlarini ispan nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.

Рафинья: Тер Штеген должен остаться капитаном
"Барселона" футбольного клуба полузащитник Рафинья вошел в список капитанов команды. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее появились сообщения о том, что главный тренер команды Ханс-Дитер Флик и руководство клуба планируют пересмотреть статус капитана Марка-Андре тер Штегена. Рафинья высказал свое мнение о капитанской повязке.
По его словам, он не мечтал стать капитаном, но рад, что это произошло. Рафинья подчеркнул, что гордится тем, что его товарищи по команде видят в нем капитана.
На вопрос, должен ли тер Штеген сохранить статус капитана, Рафинья ответил следующее: по его мнению, тер Штеген должен остаться основным капитаном, но этот вопрос решается вне футбольного поля. Рафинья отметил, что тер Штеген поддерживал его с момента его прихода в клуб и с тех пор является капитаном.
В футбольных командах существуют правила и иерархия, связанные с капитанством, и это необходимо уважать. По словам Рафиньи, даже если тер Штеген не будет капитаном, он останется для него особенным человеком.
Окончательное решение по капитанству принимает тренер или президент клуба. Рафинья сообщил об этих своих мыслях в интервью испанскому изданию.