Sobiq «Bayer», «Lokomotiv» va boshqa Yevropa hamda Rossiya Premyer Ligasi klublarida o‘ynagan Dmitriy Bulykin «Evro-Futbol.Ru» nashriga bergan intervyusida Angliya Premer Ligasi va Rossiya chempionatidagi klublarning moliyaviy xarajatlarini taqqosladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Angliya klublarining byudjetlari juda katta bo‘lib, telehuquqlar daromadlari ularga yirik mablag‘ sarflash imkonini beradi. Shu sababli ular Premer Ligani yoki hatto Chempionlar Ligasi musobaqasini yutish uchun katta mablag‘ sarflashga qodir.
Rossiya klublari esa ko‘pincha yangi o‘yinchilarga pul sarflaydi, ammo ular kutilgan natijani bermaydi. Shu bois klublarga daromad tushmaydi, aksincha, agentlarga to‘langan komissiyalar va boshqa xarajatlar ko‘payadi.
Bulykinning fikricha, Yevropada maqsadlar boshqacha, sarflangan pul marketing yoki UEFA tomonidan Chempionlar Ligasi uchun beriladigan mukofotlar orqali qoplanadi. Rossiyada esa boshqa maqsadlar mavjud.
Shuningdek, 2025-yil yozida Angliya Premer Ligasi klubi «Liverpul» o‘zining transfer rekordini yangiladi. Nemis yarim himoyachisi Florian Virts uchun 125 million yevro to‘landi.

Bulykin: Российские клубы тратят на футбол слишком много денег
Бывший игрок «Байера», «Локомотива» и других клубов Европы и Российской Премьер-Лиги Дмитрий Булыкин в интервью изданию «Евро-Футбол.Ru» сравнил финансовые расходы клубов Английской Премьер-Лиги и российского чемпионата. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, бюджеты английских клубов очень велики, а доходы от телеправ позволяют им тратить крупные суммы. Поэтому они способны вкладывать большие деньги, чтобы выиграть Премьер-Лигу или даже Лигу чемпионов.
Российские клубы же часто тратят деньги на новых игроков, но они не приносят ожидаемых результатов. Из-за этого клубы не получают дохода, а комиссии агентам и другие расходы увеличиваются.
По мнению Булыкина, в Европе цели другие, потраченные деньги окупаются через маркетинг или призовые, которые UEFA выплачивает за Лигу чемпионов. В России же цели иные.
Кроме того, летом 2025 года клуб Английской Премьер-Лиги «Ливерпуль» обновил свой трансферный рекорд. За немецкого полузащитника Флориана Вирца было заплачено 125 миллионов евро.