Rossiyalik sobiq futbolchi Dmitriy Bulykin, avval «Bayer» jamoasida o‘ynagan, Leverkusen jamoasining bosh murabbiyi lavozimidan ketgan Erik ten Xag haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
«Farmatsevtlar» jamoasi nemis chempionatining faqat ikki o‘yinidan so‘ng gollandiyalik murabbiy bilan xayrlashdi. Bulykin fikricha, ten Xag rahbariyatning biror vakili bilan kelishmovchilikka duch kelgan bo‘lishi mumkin.
U murabbiylik jarayonida ba’zi savollar paydo bo‘lganini, ehtimol, ten Xag kimnidir qattiq tanqid qilgani yoki norozilik bildirgani sababli jamoada muammo yuzaga kelganini aytdi. Futbolda bunday holatlar uchrab turadi, dedi u.
Hozirda «Bayer» Bundesliganing ikki turidan so‘ng 12-o‘rinda, faqat bitta ochko bilan joylashgan. Ten Xag esa jamoani juda tez tark etgan murabbiy sifatida tarixga kirib qoldi.
Bu holat Bundesligada kamdan-kam uchraydi va uning sabablari haqida turli taxminlar mavjud. Jamoa rahbariyati va murabbiy o‘rtasidagi kelishmovchilik asosiy sabab bo‘lgani aytilmoqda.
Futbol olamida murabbiylarning tez o‘zgarishi jamoaning natijalariga ham ta’sir ko‘rsatadi. Shuning uchun jamoa uchun yangi murabbiyni topish va jamoani barqarorlashtirish muhim vazifa hisoblanadi.

Тренер Байера тен Хаг быстро ушёл в отставку
Бывший российский футболист Дмитрий Булыгин, ранее игравший за команду «Байер», высказался о Эрике тен Хаге, который покинул пост главного тренера «Леверкузена». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Команда «фармацевтов» рассталась с голландским тренером всего после двух матчей немецкой Бундеслиги. По мнению Булыгина, тен Хаг мог столкнуться с разногласиями с представителем руководства.
Он отметил, что в тренерском процессе возникли некоторые вопросы, возможно, тен Хаг кого-то резко раскритиковал или выразил недовольство, что вызвало проблемы в команде. В футболе такие ситуации случаются, сказал он.
В настоящее время «Байер» занимает 12-е место в Бундеслиге после двух туров, имея всего одно очко. Тен Хаг же вошёл в историю как тренер, покинувший команду очень быстро.
Такие случаи в Бундеслиге встречаются редко, и существует множество предположений о причинах. Говорят, что основной причиной стали разногласия между руководством команды и тренером.
Быстрая смена тренеров в футбольном мире также влияет на результаты команды. Поэтому для клуба важно найти нового тренера и стабилизировать команду.