Bavariya va Borussia Ronalduni olmaslik sababini aytdi
2022 yil oxirida «Manchester Yunayted» klubidan ketgach, Krishtianu Ronaldu Germaniyada o‘ynashi mumkin edi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning agenti Jorje Mendes nemis klublari «Bavariya» va «Borussiya»ga portugaliyalik futbolchining nomzodini taklif qilgan. Bu haqda Goal portali jurnalist Kristian Falkning «Transfer Insider» kitobiga tayanib ma’lumot berdi.
«Bavariya» jiddiy ravishda Ronaldu bilan shartnoma imzolashni ko‘rib chiqdi, ammo klubda futbolchining yulduz mavqei jamoa ruhiyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi va maoshlar balansini buzishi mumkinligi haqida xavotirlar paydo bo‘ldi. O‘sha paytda «Bavariya»dagi eng yuqori maosh Robert Levandovskiyga tegishli bo‘lib, uning yillik daromadi 24 million yevroni tashkil etardi.
Ronaldu esa «Manchester Yunayted»dagi kabi yiliga 29 million yevro olishni xohlardi. «Borussiya» klubi ham sport va moliyaviy xavflar tijorat jihatidan kutilgan foydadan ustun kelishini anglab, Mendes taklif qilgan kelishuvni rad etdi.

Бавария и Боруссия объяснили причину отказа от Роналду
В конце 2022 года, после ухода из клуба «Манчестер Юнайтед», Криштиану Роналду мог играть в Германии. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Его агент Жорже Мендеш предложил кандидатуру португальского футболиста немецким клубам «Бавария» и «Боруссия». Об этом сообщил портал Goal, ссылаясь на книгу журналиста Кристиана Фалька «Transfer Insider».
«Бавария» всерьёз рассматривала возможность подписания контракта с Роналду, однако в клубе возникли опасения, что звёздный статус футболиста может негативно повлиять на командный дух и нарушить баланс зарплат. В то время самой высокой зарплатой в «Баварии» обладал Роберт Левандовский, чей годовой доход составлял 24 миллиона евро.
Роналду же хотел получать 29 миллионов евро в год, как и в «Манчестер Юнайтед». Клуб «Боруссия» также отказался от предложенного Мендешем соглашения, осознав, что спортивные и финансовые риски превысят ожидаемую коммерческую выгоду.