Jermeyn Pennant: futbolchilarni VARga jalb qilish kerak
Sobiq “Liverpul” futbolchisi Jermeyn Pennant hakamlarning video takror ko‘rib chiqishlariga qaramay, doimiy xatolar qilayotganini tanqid qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, har hafta VAR tizimining xatolarini muhokama qilishmoqda va endi futbolni yaxshi biladigan, o‘ynagan mutaxassislarni sudyalikka jalb qilish vaqti kelgan. Pennantning so‘zlariga ko‘ra, bu o‘zgarish hakamlik sifatini oshirishga yordam beradi.
Jermeyn Pennant 2006 yildan 2009 yilgacha “Liverpul” jamoasida o‘ynagan. Shuningdek, u Londonning “Arsenal”, “Vulverhempton”, “Lids” va boshqa ko‘plab klublarida faoliyat yuritgan.
Angliyalik futbolchi professional faoliyatini 2018 yilda yakunlagan. Eslatib o‘tamiz, VAR tizimi Angliya Premer Ligasi musobaqalarida 2019 yildan boshlab joriy etilgan.
Bu texnologiya hakamlarning qarorlarini yanada adolatli va aniq qilishga qaratilgan bo‘lsa-da, hozirgi kunda ham ayrim holatlarda xatoliklar yuz berishi kuzatilmoqda. Shuning uchun futbol sohasidagi mutaxassislar va muxlislar VAR tizimini takomillashtirish zarurligini ta’kidlamoqda.

Джермейн Пенант: футболистов нужно привлекать к VAR
Бывший футболист «Ливерпуля» Джермейн Пенант раскритиковал судей за постоянные ошибки, несмотря на просмотр видеоповторов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, каждую неделю обсуждаются ошибки системы VAR, и пришло время привлекать к судейству специалистов, хорошо разбирающихся в футболе и имеющих игровой опыт. По словам Пенанта, это изменение поможет повысить качество судейства.
Джермейн Пенант играл в «Ливерпуле» с 2006 по 2009 год. Также он выступал за лондонский «Арсенал», «Вулверхэмптон», «Лидс» и многие другие клубы.
Английский футболист завершил профессиональную карьеру в 2018 году. Напомним, что система VAR была внедрена в соревнованиях Английской Премьер-Лиги с 2019 года.
Хотя эта технология направлена на более справедливое и точное принятие решений судьями, в настоящее время в некоторых случаях все еще наблюдаются ошибки. Поэтому специалисты и болельщики футбола подчеркивают необходимость совершенствования системы VAR.