Kamocci Rossiya Premer-ligasidagi legioner limitini qo‘llab-quvvatladi
Franco Kamocci, ilgari «Spartak» jamoasida egasining maslahatchisi bo‘lgan, Rossiya Premer-ligasida legionerlar soniga qo‘yilayotgan cheklovning kuchaytirilishi haqidagi fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov 2028/2029 mavsumidan boshlab Premer-liga klublari mavsum uchun 10 dan ortiq legionerni ro‘yxatga olishga va bir vaqtda maydonda 5 dan ortiq legionerni o‘ynatishga ruxsat berilmasligini ma’lum qilgan edi. Yangi «10+5» formulasi hozirgi «13+8» ga nisbatan ancha qat’iy hisoblanadi.
Kamocci fikricha, legionerlar sonining kamaytirilishi ijobiy o‘zgarishlarga olib keladi. U klublarning begona o‘yinchilarni tasodifan chaqirishini to‘xtatishini va xorijiy futbolchilarning sifat darajasi oshishini ta’kidladi.
Shuningdek, Rossiyalik yosh futbolchilar yangi cheklov tufayli ko‘proq maydonda o‘ynash imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bu esa ularning tajriba orttirishiga va rivojlanishiga xizmat qiladi.

Камоцци поддержал лимит легионеров в Российской Премьер-лиге
Франко Камоччи, ранее советник владельца команды «Спартак», высказал своё мнение о ужесточении ограничения на количество легионеров в Российской Премьер-лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Министр спорта России Михаил Дегтярёв объявил, что с сезона 2028/2029 клубам Премьер-лиги будет запрещено регистрировать более 10 легионеров за сезон и одновременно выпускать на поле более 5 легионеров. Новая формула «10+5» значительно строже нынешней «13+8».
По мнению Камоччи, сокращение числа легионеров приведёт к положительным изменениям. Он отметил, что клубы перестанут случайно вызывать иностранных игроков, а уровень качества иностранных футболистов повысится.
Кроме того, российские молодые футболисты благодаря новому ограничению получат больше возможностей для игры на поле. Это будет способствовать их приобретению опыта и развитию.
Камоччи подчеркнул, что новое ограничение поможет повысить общий уровень Премьер-лиги. В целом ожидается, что сокращение числа легионеров поспособствует улучшению качества национального футбола.