Makeev xorijliklarni tabiiylashtirishga qarshi chiqdi
Sobiq "Spartak" jamoasi futbolchisi Yevgeniy Makeev Rossiya terma jamoasi uchun xorijlik futbolchilarni tabiiylashtirishning ahamiyati yo‘qligini ta’kidladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, asosiy e’tibor o‘z futbolchilarini rivojlantirishga qaratilishi lozim, xorijlik legionerlarni Rossiya pasporti bilan taklif qilish emas. Makeev Mario Fernandes misolini eslatib o‘tdi, u paytda Rossiya xalqaro musobaqalarda ishtirok etayotgan edi.
Hozir esa, uning aytishicha, ustuvor vazifa Rossiyalik futbolchilarning maydonga tushishi bo‘lishi kerak. U shunday dedi: "Futbolda Rossiya fuqarolari o‘ynashi kerak.
Hozirgi kunda hech kimni tabiiylashtirishning ma’nosi yo‘q". Bundan tashqari, avvalroq ma’lum bo‘lishicha, "Zenit" himoyachisi Duglas Santos, 2024 yilda Rossiya pasportini olganidan keyin, yana sport fuqaroligini Braziliya fuqaroligiga o‘zgartirgan.
Ushbu holat tabiiylashtirish siyosatining murakkabligini ko‘rsatadi va mahalliy kadrlarni rivojlantirish zaruratini yana bir bor tasdiqlaydi. Shuningdek, futbol sohasida milliy futbolchilarni qo‘llab-quvvatlash va ularning imkoniyatlarini kengaytirish muhim hisoblanadi.

Макеев выступил против натурализации иностранцев
Бывший футболист команды "Спартак" Евгений Макеев подчеркнул, что натурализация иностранных футболистов для сборной России не имеет значения. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, основное внимание должно быть направлено на развитие своих футболистов, а не на приглашение иностранных легионеров с российским паспортом. Макеев привел в пример Марио Фернандеса, который тогда выступал за Россию на международных соревнованиях.
Сейчас же, по его словам, приоритетом должно быть участие на поле российских футболистов. Он сказал: "В футболе должны играть граждане России.
В настоящее время нет смысла никого натурализовывать". Кроме того, ранее стало известно, что защитник "Зенита" Дуглас Сантос, получив российский паспорт в 2024 году, вновь сменил спортивное гражданство на бразильское.
Этот случай показывает сложность политики натурализации и еще раз подтверждает необходимость развития местных кадров. Также важно поддерживать национальных футболистов и расширять их возможности в сфере футбола.