Ispaniyada hakamlar ishlash tartibi o‘zgardi
Ispaniyada hakamlarning texnik qo‘mitasi rahbari Frans Soto bo‘lgach, o‘z ish tartibini o‘zgartirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Endilikda har bir o‘yindagi hakamning ishlashi uch nafar mutaxassis tomonidan baholanadi. Baholash jarayonidan so‘ng hakamlarga ball beriladi.
Bu tizim hakamlik sifatini oshirish va adolatli qarorlar qabul qilinishini ta’minlashga qaratilgan. Marca nashrining xabar berishicha, «Real» jamoasining himoyachisi Din Xoysenning «Real Sosyedad»ga qarshi o‘yindagi maydondan chetlatilishi ehtimol bilan xato deb topiladi.
VAR tizimida ishlagan Figeroya Vaskes vaqtincha ishidan chetlatiladi, chunki u hakam Xilya Mansanoni monitor oldiga chaqirmagan. Shunga qaramay, «Real» jamoasi safarda «Real Sosyedad»ni 2:1 hisobida mag‘lub etdi.
Madridliklar tarkibida gollarni Kilian Mbappe va Arda Gyuler kiritishdi. Bu voqealar hakamlik tizimida o‘zgarishlar zarurligini ko‘rsatadi va kelajakda xatolarni kamaytirishga yordam beradi.

В Испании изменился порядок работы судей
В Испании, после того как главой технического комитета судей стал Франс Сото, был изменён порядок их работы. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Теперь работу судьи на каждом матче оценивают три специалиста. После оценки судьям выставляются баллы.
Эта система направлена на повышение качества судейства и обеспечение принятия справедливых решений. По информации издания Marca, удаление защитника «Реала» Дина Хойсена в матче против «Реал Сосьедада» вероятно признано ошибочным.
Фигероа Васкес, работавший с системой VAR, временно отстранён от работы, так как он не вызвал судью Хилью Мансано к монитору. Тем не менее, команда «Реал» одержала выездную победу над «Реал Сосьедадом» со счётом 2:1.
В составе мадридцев голы забили Килиан Мбаппе и Арда Гюлер. Эти события показывают необходимость изменений в системе судейства и помогут в будущем снизить количество ошибок.