2025 yil Eldor Shomurodov uchun muvaffaqiyatli bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U nafaqat klub, balki milliy jamoa safida ham samarali o‘yin ko‘rsatib, yilning eng yaxshi futbolchilaridan biri sifatida e’tirof etildi. Eldor faoliyatini Italiyadagi “Roma” klubida boshladi, keyinchalik Turkiyaning “Bashakshehir” jamoasiga o‘tdi va har ikkala jamoada ham o‘zini ko‘rsata oldi.
“Roma”da Shomurodov rotatsiya asosida o‘ynadi, biroq bu uning samaradorligiga ta’sir qilmadi. A Seriyada u 19 o‘yinda maydonga tushib, 3 gol va 3 assist bilan jamoasiga yordam berdi.
Yevropa Ligasida 4 o‘yinda 2 gol va 1 assist qayd etdi. Italiya Kubogida esa bir uchrashuvda ishtirok etdi.
Har bir imkoniyatdan maksimal foydalanishga intilgan Eldor “Roma” safida o‘z vazifasini bajardi. Turkiyaga o‘tganidan keyin Eldorning o‘yini yanada yorqinlashdi.
“Bashakshehir”da u jamoaning asosiy hujumchisi sifatida o‘zini ko‘rsatdi. Turkiya Superligasida 19 o‘yinda 13 gol va 4 assist bilan to‘purarlar safiga qo‘shildi.
Bundan tashqari, Konferensiyalar Ligasi saralashida 6 o‘yinda 1 assist qayd etdi. Eldor bu yerda haqiqiy yetakchi sifatida o‘ynab, jamoaga katta yordam berdi.
Milliy jamoa safida ham Shomurodov o‘z hissasini qo‘shdi. JCH saralashida 4 o‘yinda 1 gol urdi, CAFA Millatlar Kubogida 2 o‘yinda qatnashdi, o‘rtoqlik o‘yinlarida esa 4 o‘yinda 1 gol kiritdi.
Milliy jamoa o‘yinlarida statistik ko‘rsatkichlar klubdagidek yuqori bo‘lmasa-da, har bir golning ahamiyati katta edi. 2025 yil yakuniga ko‘ra, Eldor Shomurodov jami 61 o‘yinda ishtirok etib, 20 gol va 6 assistni o‘z hisobiga yozdi.
U Italiyada o‘z vazifasini yaxshi bajargan bo‘lsa, Turkiyada o‘zining haqiqiy salohiyatini namoyish etdi. Endi esa muxlislar undan 2026 yilda ham shunday yuqori natijalarni kutmoqda.

Эльдор Шомуродов: яркая футбольная звезда 2025 года
Он проявил себя эффективно не только в клубе, но и в национальной сборной, будучи признан одним из лучших футболистов года. Эльдор начал свою карьеру в итальянском клубе «Рома», затем перешёл в турецкий «Башакшехир» и смог проявить себя в обеих командах.
В «Роме» Шомуродов играл на ротационной основе, однако это не повлияло на его результативность. В Серии А он вышел на поле в 19 матчах, забил 3 гола и сделал 3 результативные передачи, помогая своей команде.
В Лиге Европы он отметился 2 голами и 1 ассистом в 4 матчах. В Кубке Италии сыграл в одном поединке.
Стремясь максимально использовать каждую возможность, Эльдор выполнил свою задачу в составе «Ромы». После перехода в Турцию его игра стала ещё ярче.
В «Башакшехире» он проявил себя как основной нападающий команды. В Турецкой Суперлиге в 19 матчах он забил 13 голов и сделал 4 ассиста, войдя в число лучших бомбардиров.
Кроме того, в квалификации Лиги конференций он отметился 1 ассистом в 6 матчах. Здесь Эльдор играл как настоящий лидер, оказывая значительную помощь команде.
В национальной сборной Шомуродов также внёс свой вклад. В отборочных матчах ЧМ он забил 1 гол в 4 играх, участвовал в 2 матчах Кубка наций CAFA, а в товарищеских играх забил 1 гол в 4 матчах.
Хотя статистика в матчах национальной сборной была не такой высокой, как в клубе, значение каждого гола было велико. По итогам 2025 года Эльдор Шомуродов принял участие в 61 матче, забил 20 голов и сделал 6 ассистов.
В Италии он хорошо выполнил свою задачу, а в Турции продемонстрировал свой настоящий потенциал. Теперь болельщики ожидают от него таких же высоких результатов и в 2026 году.