O‘FA prezidenti futbolni raqamlashtirishni maqsad qildi
2023 yil 30 yanvar kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasining navbatdagi hisobot-saylov kongressi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir davomida delegatlar Davlat xavfsizlik xizmati raisi, general-polkovnik Bahodir Qurbonovni yana bir bor O‘FA prezidenti etib saylashdi. Qurbonov yig‘ilishda 2025 yilga qadar futbolni raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va joriy yil uchun belgilangan vazifalar haqida ma’lumot berdi.
Uning ta’kidlashicha, futbol sohasida “inson omili” qanchalik kamaytirilsa, shaffoflik shunchalik oshadi va bu kelgusida xalqaro maydondagi natijalarda o‘z aksini topadi. Qurbonovning asosiy tashabbuslaridan biri “Milliy futbol elektron platformasi” loyihasi bo‘ldi.
Ushbu platforma orqali futbolchilar haqidagi yagona ma’lumotlar bazasi yaratiladi. Avval bunday tizim yo‘qligi sababli klublar o‘z huquqiy va iqtisodiy imkoniyatlaridan yetarlicha foydalana olmagan.
Endilikda futbol maktablariga kelgan har bir bola va murabbiy elektron ro‘yxatdan o‘tkazilib, futbolchining rivojlanishi muntazam kuzatib boriladi. Shuningdek, platforma orqali FIFA transfer mexanizmlari yordamida klublarga daromad olish imkoniyati yaratiladi.
Kongressda Qurbonov hakamlik masalasiga ham alohida e’tibor qaratdi. U uchrashuvlarda adolatni ta’minlash va ochiqlikni kuchaytirish maqsadida Futbol hakamlari akademiyasi tashkil etilganini ta’kidladi.
Bundan tashqari, ayollar hakamlari jamoasini shakllantirish va kengaytirish rejasi borligini qayd etdi. Shuningdek, futbol maktablari va akademiyalardagi muammolar ham tanqid qilindi.
Jumladan, yosh futbolchilarni saralashda shaffoflik yetarli emasligi, tanish-bilishchilik va mahalliychilik kabi salbiy holatlar uchrayotgani aytildi. Bu muammolarni bartaraf etish uchun ilmiy asoslangan yangi saralash tizimi yaratilishi va seleksiya jarayonlari shaffof bo‘lishi rejalashtirilgan.
Yig‘ilishning asosiy xulosasi shundan iboratki, O‘FA qog‘ozbozlikdan voz kechib, raqamli shaffoflik va tizimli nazoratga o‘tmoqda. Agar bu rejalar to‘liq amalga oshirilsa, ular nafaqat bugungi natijalarni yaxshilashga, balki kelajakda kuchli futbolchilar avlodini tarbiyalashga xizmat qiladi.

Президент УФА поставил цель цифровизацию футбола
30 января 2023 года в Ташкенте состоялся очередной отчетно-выборный конгресс Ассоциации футбола Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе мероприятия делегаты вновь избрали председателем УФА председателя Государственной службы безопасности, генерал-полковника Баходира Курбонова. Курбонов на собрании рассказал о проделанной работе по цифровизации футбола до 2025 года и задачах, поставленных на текущий год.
Он подчеркнул, что чем меньше «человеческий фактор» в футболе, тем выше прозрачность, что в дальнейшем отразится на результатах на международной арене. Одной из основных инициатив Курбонова стал проект «Национальная электронная футбольная платформа».
Через эту платформу создается единая база данных о футболистах. Ранее из-за отсутствия такой системы клубы не могли в полной мере использовать свои юридические и экономические возможности.
Теперь каждый ребенок и тренер, пришедшие в футбольные школы, проходят электронную регистрацию, и развитие футболиста регулярно отслеживается. Кроме того, через платформу с помощью механизмов трансферов FIFA клубам предоставляется возможность получать доход.
На конгрессе Курбонов также уделил особое внимание вопросу судейства. Он отметил, что для обеспечения справедливости и повышения прозрачности на матчах была создана Академия футбольных судей.
Кроме того, он сообщил о планах по формированию и расширению команды женщин-судей. Также были подвергнуты критике проблемы в футбольных школах и академиях.
В частности, было отмечено, что при отборе молодых футболистов недостаточно прозрачности, встречаются негативные явления, такие как знакомства и местничество. Для устранения этих проблем планируется создать новую научно обоснованную систему отбора и сделать процессы селекции прозрачными.
Основной вывод собрания заключается в том, что УФА отказывается от бумажной волокиты в пользу цифровой прозрачности и системного контроля. Если эти планы будут полностью реализованы, они послужат не только улучшению нынешних результатов, но и воспитанию сильного поколения футболистов в будущем.