Boks sporti 2028 yilgi Olimpiya o‘yinlariga qaytmoqda
Xalqaro boks dunyosida so‘nggi paytlarda sodir bo‘lgan voqealar sport tarixiga jiddiy iz qoldirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025 yilning fevral oyida Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasi tomonidan qabul qilingan muhim qaror World Boxing tashkilotini jahon darajasida va vaqtinchalik xalqaro boshqaruv organi sifatida e’tirof etdi. Bu yutuq faqat bitta tashkilotning g‘alabasi emas, balki butun boks sportining global nufuzini yanada mustahkamlashga qaratilgan katta qadam hisoblanadi.
Keyingi bosqichda Xalqaro Olimpiya Qo‘mitasi World Boxing tashkilotining nomidan 2028 yilda bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlari dasturiga boks musobaqalarini rasman qaytarishni tasdiqladi. Bu qaror sportchilar uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochdi va boks yo‘nalishini xalqaro miqyosda yanada rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Bugungi kunda bu tashkilotning a’zolari qatori yana bir necha mamlakat hisobiga boyib, umumiy federatsiyalar soni 168 taga yetdi. E’tiborlisi, yangi a’zo davlatlar ro‘yxatiga Rossiya ham kiritildi.
Shu tariqa Mozambik, Zambiya, Tonga, Tanzaniya, Papua Yangi Gvineya, Niue, Kipr va Belarus ham World Boxing a’zolari qatoriga qo‘shildi. A’zolik ro‘yxatining shulari kengayishi turli mintaqalarda sportni rivojlantirish va xalqaro musobaqalarda ishtirok etish imkoniyatlarini kuchaytirdi.

События последних дней в мире международного бокса оставили серьезный след в истории спорта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В феврале 2025 года Международный олимпийский комитет принял важное решение, признав организацию World Boxing на мировом уровне и в качестве временного международного органа управления. Это достижение является не просто победой одной организации, а важным шагом по дальнейшему укреплению глобального авторитета бокса как вида спорта.
На следующем этапе Международный олимпийский комитет от имени организации World Boxing официально утвердил возвращение боксерских соревнований в программу Олимпийских игр 2028 года. Это решение открыло для спортсменов новые возможности и способствует дальнейшему развитию бокса в международном масштабе.
На сегодняшний день ряды членов этой организации пополнились еще несколькими странами, и общее количество федераций достигло 168. Примечательно, что в список новых государств-членов вошла и Россия.
Таким образом, к членам World Boxing присоединились также Мозамбик, Замбия, Тонга, Танзания, Папуа — Новая Гвинея, Ниуэ, Кипр и Беларусь. Расширение списка членов усилило возможности развития спорта в различных регионах и участия в международных соревнованиях.
Авторитет организации World Boxing на международной арене возрос, а роль бокса в олимпийской программе еще более расширилась. Источник: официальные данные World Boxing и заявление Международного олимпийского комитета.