Toshkentning "Paxtakor" klubi o‘zining kuchli tarkibi va yoshlar tarbiyasi bilan yana bir bor e’tiborni o‘ziga jalb qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilgi FIFA xalqaro tanaffusi arafasida klub matbuot xizmati e’lon qilishicha, jamoa futbolchilaridan o‘ndan ortig‘i milliy va yoshlar terma jamoalariga chaqirildi. Bu holat klubning butun O‘zbekiston bo‘ylab yetishtirib kelayotgan iste’dodlarning o‘zini isbotlashga tayyorligidan dalolat beradi.
Chaqiruvlar faqat asosiy jamoani emas, balki kelajak umidini bildiradigan o‘sha yoshlar jamoalarini ham qamrab olganligi alohida ahamiyatga molikdir. O‘zbekiston milliy terma jamoasi tarkibiga Hojiakbar Alijonov, Muhammadrasul Abduhamidov, Muhammadqodir Hamraliyev, Sherzod Nasrullayev, Ibrohim Ibragimov, Doston Khamdamov va Akmal Mozgovoy kabi tajribali futbolchilar taklif qilindi.
Ular Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan Gabon va Venesuela terma jamoalariga qarshi jiddiy uchrashuvlarda mamlakat sharafini himoya qilishadi. Shu bilan birga, klub himoyachisi Zaid Tahseen Jahon chempionati saralash bosqichiga yo‘llanma olish uchun kurashayotgan Iroq milliy jamoasi safida maydonga tushadi.
Bu yosh futbolchining xalqaro miqyosda o‘z ko‘nikmalarini sinash uchun ajoyib imkoniyatdir. Yoshlar terma jamoalari uchun ham "Paxtakor"dan qat’iy chaqiruvlar kelganini ta’kidlash lozim.
Maksim Murkayev, Dilshod Abdullayev va Muhammadbobur Karimov o‘zbekistonlik yosh futbolchilarni birgalikda tarbiyalaydigan O‘zbekiston U-23 terma jamoasi yig‘inida ishtirok etadi. Muhammadali Dilshodbekov, Quvonish Saydaliyev va Dilshod To‘laganov esa O‘zbekiston U-20 terma jamoasi safida mashg‘ulotlarni davom ettirishadi.
Ko‘plab futbolchilarning terma jamoalarga jalb etilishi "Paxtakor" klubining butun O‘zbekiston futboli rivojiga qo‘shayotgan ulkan hissasini aniq ko‘rsatib turadi. Bu esa klubga xalqaro tanaffus davrida ham bir nechta darajada kuchli vakillik berish imkonini yaratadi.

Игроки «Пахтакора» получили масштабные вызовы в сборные
Ташкентский клуб «Пахтакор» вновь привлек к себе внимание благодаря своему сильному составу и работе с молодежью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как сообщили в пресс-службе клуба накануне международного перерыва ФИФА на текущий год, более десяти игроков команды были вызваны в национальные и молодежные сборные. Это свидетельствует о готовности талантов, воспитанных клубом по всему Узбекистану, подтвердить свой уровень.
Особое значение имеет то, что вызовы коснулись не только основного состава, но и молодежных команд, являющихся надеждой будущего. В состав национальной сборной Узбекистана были приглашены такие опытные футболисты, как Ходжаакбар Алиджонов, Мухаммадрасул Абдухамидов, Мухаммадкадыр Хамралиев, Шерзод Насруллаев, Иброхим Ибрагимов, Дoston Хамдамов и Акмал Мозговой.
Они будут защищать честь страны в серьезных матчах против сборных Габона и Венесуэлы, которые пройдут в городе Ташкент. При этом защитник клуба Зайд Тахсин выйдет на поле в составе национальной сборной Ирака, борющейся за выход на чемпионат мира.
Для этого молодого футболиста это отличная возможность проверить свои навыки на международном уровне. Стоит также отметить, что в молодежные сборные поступили решительные вызовы из «Пахтакора».
Максим Муркаев, Дилшод Абдуллаев и Мухаммадбокур Каримов примут участие в сборе молодежной сборной Узбекистана U-23, которая совместно воспитывает узбекских молодых футболистов. Мухаммадали Дилшодбеков, Кувонич Сайдалиев и Дилшод Толаганов продолжат тренировки в составе молодежной сборной Узбекистана U-20.
Привлечение множества футболистов в сборные четко демонстрирует огромный вклад клуба «Пахтакор» в развитие футбола по всему Узбекистану. Это дает клубу возможность представлять страну на нескольких уровнях даже в период международного перерыва.