Jeremi Doku "Manchester Siti" safida dunyoning eng kuchli futbolchisi bo'lmoqchi
Belgiya terma jamoasi a’zosi o‘zining ajoyib dribling qobiliyati va raqiblarini osonlikcha aldab o‘tishi bilan tanilgan bo‘lsa-da, yuqori cho‘qqilarni zabt etish uchun samaradorlikni oshirish o‘ta muhimligini yaxshi tushunib turibdi. Goal.com nashri xabariga ko‘ra, futbolchi o‘z o‘yini ustida jiddiy ishlamoqda.
Doku 2023-yilda 55 million funt sterling evaziga Fransiyaning Renn klubidan transfer qilinganidan buyon Angliya Premyer-ligasida eng ko‘p aldab o‘tishlarni amalga oshirgan futbolchi bo‘lib turibdi. Biroq uning faoliyati davomidagi 123 o‘yinda urgan 19 ta goli jamoa bosh murabbiyi Pep Gvardiolani to‘liq qoniqtirmayapti.
Tajribali murabbiy avvalroq Dokuning chinakam to‘purar bo‘lishiga biroz shubha bilan qaragan edi. Futbolchining ta’kidlashicha, zamonaviy futbolda qanot hujumchisi nafaqat chiroyli o‘yin ko‘rsatishi, balki muntazam ravishda gol urishi ham shart.
Agar u o‘z hisobiga ko‘proq gollarni yozdirib qo‘yishni boshlasa, yuz foiz ehtimol bilan dunyoning eng kuchli o‘yinchilari qatoriga kishiga ishonadi. Dokuning fikricha, himoyachilar ham uning gol urish ko‘rsatkichi oshsa, maydondagi vaziyat butunlay o‘zgarishini tasdiqlashadi.
Hozirda raqiblar unga qarshi alohida taktika qo‘llamoqda va ko‘pincha bir yo‘la ikki himoyachi uni qo‘riqlashga majbur bo‘lyapti. Shuningdek, hujumchi jamoasidagi eng tezkor futbolchi borasidagi bahslarga ham to‘xtalib o‘tdi.
Uning fikricha, o‘zbekistonlik himoyachi Abduqodir Husanov qisqa masofada juda yuqori tezlikka ega. Doku 15 metrlik masofada o‘z imkoniyatlarini yuqori baholashini, biroq 40 metrlik yugurishda Husanov undan o‘zib ketishi mumkinligini tan oldi.
Ayni paytda Manchester Siti jamoasi nufuzli musobaqalarda g‘oliblik uchun kurashni qizg‘in davom ettirmoqda.

Жереми Доку хочет стать сильнейшим футболистом мира в составе «Манчестер Сити»
Талантливый нападающий «Манчестер Сити» Жереми Доку открыто заявил о намерении прочно занять место в ряду сильнейших фланговых игроков мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя представитель сборной Бельгии известен своим прекрасным дриблингом и умением легко обыгрывать соперников, он хорошо понимает, что для покорения высших вершин чрезвычайно важно повышение результативности. По сообщению издания Goal.com, футболист серьёзно работает над своей игрой.
Доку с момента своего трансфера в 2023 году из французского «Ренна» за 55 миллионов фунтов стерлингов является футболистом, выполнившим больше всех обводок в Английской премьер-лиге. Однако его наставник Пеп Гвардиола этим показателем не полностью удовлетворён.
Опытный тренер ранее с некоторым сомнением относился к тому, станет ли Доку настоящим бомбардиром. Как подчёркивает футболист, в современном футболе крайний нападающий должен не только показывать красивую игру, но и регулярно забивать голы.
Если он начнёт записывать на свой счёт больше голов, то со стопроцентной вероятностью будет уверен, что попадёт в число сильнейших игроков мира. По мнению Доку, и защитники подтвердят, что если его показатель забитых голов вырастет, ситуация на поле полностью изменится.
В настоящее время соперники применяют против него особую тактику, и часто двоим защитникам приходится одновременно опекать его. Также нападающий остановился на спорах о самом быстром футболисте в команде.
По его мнению, узбекистанский защитник Абдукодир Хусанов на коротких дистанциях обладает очень высокой скоростью. Доку признал, что высоко оценивает свои возможности на дистанции 15 метров, однако на 40-метровой пробежке Хусанов может его обогнать.