“Arsenal”da katta tozalash: jamoa 20 futbolchi bilan xayrlashdi!
Angliya Premer-ligasida ketma-ket ikkinchi mavsumda ham chempionlik unvoniga ega chiqolmagan "Arsenal" tarkibini jiddiy ravishda yangilashga qaror qildi. Londonliklar asosiy tarkibdan tortib, yoshlar va ayollar jamoalaridan ham bir qator futbolchilar bilan xayrlashganini rasman ma’lum qildi.
Klub rahbariyati va bosh murabbiy Mikel Arteta yangi mavsumga tayyorgarlik doirasida asosiy tarkibning 4 nafar mashhur futbolchisi bilan shartnomani yangilamaslikka qaror qildi. "Kanonirlar" himoya chizig‘i futbolchisi Kiran Tirni, yarim himoyachi Jorjino, braziliyalik darvozabon Neto hamda hujumkor o‘yinchi Rahim Sterling bilan xayrlashishdi.
Qayd etish joizki, mavsum boshida “Bornmut”dan ijara asosida kelgan Neto va “Chelsi”dan jalb qilingan Sterlingning o‘yini klub rahbariyati va murabbiy Mikel Artetaning umidlarini oqlamadi. Natijada ular o‘zlarining asosiy klublariga qaytarildi.
Shuningdek, asosiy tarkibdagi muhim o‘yinchilardan biri – Gana terma jamoasi vakili Tomas Partining kelajagi haligacha noaniqligicha qolmoqda. Tajribali yarim himoyachining shartnomasi yaqin kunlarda yakuniga yetadi va uning agenti hozirda klub bilan yangi shartnoma bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Partining jamoada qolishi yoki ketishi hali oxirgi hal qilinmagan masalalardan biri bo‘lib turibdi.
Bu futbolchilardan tashqari, yoshlar va qizlar jamoasidan ham bir nechta futbolchilar bilan xayrlashildi. Umumiy hisobda "Arsenal" 20 nafar o‘yinchi bilan yo‘llarini ajratgani ko‘pchilikni hayratda qoldirdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, klub bunday keng ko‘lamli o‘zgarishlar orqali kelasi mavsumda nafaqat chempionlik uchun jiddiy raqobatchiga aylanishni, balki yangi iqtidorli futbolchilarni tarkibga jalb qilib, uzoq muddatli rivojlanish rejasini amalga oshirishni maqsad qilgan.
Mikel Arteta esa yangi mavsum oldidan katta transferlar qilishni rejalashtirayotganini aytib o‘tdi. "Biz har jihatdan kuchli va chempionlikka loyiq jamoa tuzamiz", dedi ispaniyalik mutaxassis.
Eslatib o‘tamiz, "Arsenal" so‘nggi ikki mavsum davomida Angliya Premer-ligasida chempionlik poygasida yetakchi bo‘lishiga qaramay, mavsumning so‘nggi bosqichlarida qimmatli ochkolarni yo‘qotib, sovrinni "Manchester Siti"ga boy bergan edi.
Endi yangi tarkib va yangi strategiya bilan "Arsenal" o‘z muxlislariga uzoq kutilgan chempionlik sovg‘asini taqdim eta oladimi, buni faqat kelasi mavsum ko‘rsatadi. Bugungi o‘zgarishlar esa jamoada katta islohotlar boshlanganidan darak bermoqda.

“Арсенал” проводит большую уборку: команда попрощалась с 20 футболистами!
В английской Премьер-лиге "Арсенал" решил серьезно обновить состав, не сумев завоевать титул чемпиона во второй подряд сезон. Лондонцы официально объявили о прощании с рядом футболистов, начиная от основного состава и заканчивая молодежными и женскими командами.
Руководство клуба и главный тренер Микель Артета решили не продлевать контракты с 4 известными футболистами основного состава в рамках подготовки к новому сезону. "Канониры" попрощались с защитником Кираном Тирни, полузащитником Жоржиным, бразильским вратарем Нето и нападающим Рахимом Стерлингом.
Стоит отметить, что игра Нето, который пришел в аренду из "Борнмута", и Стерлинга, привлеченного из "Челси", не оправдала ожиданий руководства клуба и тренера Микеля Артеты. В результате они вернулись в свои основные клубы.
Кроме того, будущее одного из ключевых игроков основного состава – представителя сборной Ганы Томаса Партии – по-прежнему остается неопределенным. Контракт опытного полузащитника истекает в ближайшие дни, и его агент в настоящее время ведет переговоры с клубом о новом контракте. Вопрос о том, останется ли Парти в команде или уйдет, по-прежнему остается открытым.
Помимо этих футболистов, также попрощались с несколькими игроками молодежной и женской команд. В общей сложности "Арсенал" удивил многих тем, что расстался с 20 игроками.
Согласно информации, клуб ставит целью не только стать серьезным конкурентом за чемпионство в следующем сезоне через такие масштабные изменения, но и привлечь новых талантливых футболистов для реализации долгосрочного плана развития.
Микель Артета также отметил, что планирует провести крупные трансферы перед новым сезоном. "Мы создадим команду, которая будет сильной во всех отношениях и достойной чемпионства", – сказал испанский специалист.
Напомним, что "Арсенал", несмотря на то что в последние два сезона был лидером в гонке за чемпионство в английской Премьер-лиге, потерял ценные очки в завершающих этапах сезона и уступил трофей "Манчестер Сити".
Теперь с новым составом и новой стратегией "Арсенал" сможет ли представить своим болельщикам долгожданный чемпионский трофей, покажет только следующий сезон. Сегодняшние изменения свидетельствуют о том, что в команде начались серьезные реформы.