Ushbu virus qisqa muddat ichida hayvonlar orasida tez tarqalish xususiyatiga ega bo‘lib, mutaxassislarning e’tiborini qozonmoqda. Kasallik mamlakatning Gansu viloyati hamda Shinjon-Uyg‘ur avtonom hududidagi ikki fermer xo‘jaligida aniqlangan.
Bu hududlar bir nechta davlatlar, jumladan Rossiya bilan chegaradosh bo‘lgani sababli kasallikning kengroq maydonlarga yoyilish xavfi yuqori. Umuman olganda, 6229 bosh qoramoldan 219 tasida infeksiya aniqlangan.
Aniqlangan barcha kasallangan hayvonlar yo‘q qilingan va zararlangan hududlarda keng ko‘lamli dezinfeksiya ishlari amalga oshirilgan. Laboratoriya tahlillari ushbu virusning SAT1 turiga mansub ekanligini ko‘rsatdi.
Bu tur Xitoy hududida ilgari uchramagan edi. Mutaxassislar ayniqsa vaksina masalasiga katta e’tibor qaratmoqda.
Hozirda qo‘llanilayotgan vaksinalar ushbu turga qarshi yetarlicha himoya bera olmaydi. Shu sababli kasallikning tez tarqalish ehtimoli yuqori deb baholanmoqda.
Shu bilan birga, qo‘shni Rossiyada ham chorva kasalliklari bilan bog‘liq vaziyat murakkablashmoqda. So‘nggi oylarda turli hududlarda taxminan 90 ming bosh qoramol yo‘q qilingan.
Dastlab bu boshqa kasallik sifatida baholangan bo‘lsa-da, ayrim mutaxassislar uning ham yashur bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Bu holat chorva kasalliklari sohasida ehtiyot choralarini kuchaytirishni talab qilmoqda.

Международные средства массовой информации сообщают о выявлении в Китае нового ранее не зарегистрированного вида скотоводческой болезни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот вирус обладает способностью быстро распространяться среди животных за короткий срок, привлекая внимание специалистов. Болезнь была обнаружена на двух фермах в провинции Ганьсу и в Синьцзян-Уйгурском автономном районе.
Поскольку эти регионы граничат с несколькими странами, включая Россию, существует высокий риск распространения болезни на более широкие территории. В целом у 219 из 6229 голов крупного рогатого скота была выявлена инфекция.
Все обнаруженные больные животные были уничтожены, а в заражённых районах проведены масштабные дезинфекционные работы. Лабораторные анализы показали, что этот вирус относится к типу SAT1.
Этот тип ранее не встречался на территории Китая. Специалисты уделяют особое внимание вопросу вакцинации.
В настоящее время применяемые вакцины недостаточно эффективно защищают от этого типа. Поэтому оценивается высокая вероятность быстрого распространения болезни.
В то же время ситуация с болезнями скота осложняется и в соседней России. За последние месяцы в различных регионах было уничтожено около 90 тысяч голов крупного рогатого скота.
Изначально это оценивалось как другая болезнь, однако некоторые специалисты подчёркивают, что она также может быть связана с ящуром. Эта ситуация требует усиления мер предосторожности в области борьбы с болезнями скота.