Shavkat Mirziyoyev: "O‘zbekiston iftixorlari – terma jamoamiz futbolchilari!"
O‘zbekiston futbol tarixi sahifasiga yana bir yangi, yorqin va unutilmas sahifa qo‘shildi. Mamlakat milliy terma jamoasi ilk marotaba futbol bo‘yicha jahon chempionatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritib, millionlab o‘zbekistonlik muxlislarning orzularini amalga oshirdi. 5 iyun kuni Birlashgan Arab Amirliklariga qarshi Abu-Dabida bo‘lib o‘tgan uchrashuvdagi durang natija jahon chempionati eshiklarini O‘zbekiston uchun keng ochdi.
O‘yin yakunlanganidan so‘ng, mamlakatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev futbolchilarimizga telefon orqali bog‘lanib, ularni qalbdan tabrikladi. Prezident milliy terma jamoamizning ushbu buyuk yutug‘i O‘zbekiston tarixi uchun katta ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Prezident o‘z tabrigida shunday dedi: «Saralash bosqichida o‘yinlaringiz kuchli raqiblar va jiddiy bosim ostida o‘tgan bo‘lsa-da, sizlar qat’iyat bilan kerakli natijalarga erishib, mamlakatimiz sha’nini yuksaltirdingiz. Har bir o‘yinda ko‘rsatgan mardlik va qahramonliklaringizni yurtdoshlarimiz hech qachon unutmaydi. Barcha murabbiylarimiz, futbolchilarimiz, xususan, yurtdoshlarim bo‘lgan farzandlarimni chin yurakdan tabriklayman».
Shavkat Mirziyoyev, xususan, BAAga qarshi bahsda O‘zbekiston darvozasini himoya qilgan O‘tkirbek Yusupovning qahramonligini alohida ta’kidladi. «O‘tkirbek bugun haqiqiy qahramon bo‘ldi. U olti marta raqibning xavfli zarbalarini mohirlik bilan bartaraf etib, terma jamoamizni jahon chempionatiga olib chiqdi. Men unga olti marta minnatdorchilik bildiraman», — deb bildirdi davlat rahbari.
Prezident o‘z so‘zida milliy terma jamoa yetakchilari bo‘lgan futbolchilarimizning mehnatini ham yuqori baholadi. Ayniqsa, Otabek Shukurov, Odiljon Hamrobekov, Husniddin Aliqulovning maydondagi ishonchli o‘yini va raqibning harakatlarini chegaralab turgani, Abbosbek Fayzullayevning tezkor va o‘ziga xos uslubi raqibni tushkunlikka solgani, shuningdek, Eldor Shomurodov va Jaloliddin Masharipovning maydondagi yetakchilik fazilatlari ham alohida e’tirof etildi.
Shu bilan birga, davlat rahbari terma jamoamizning barcha a’zolariga yuksak mukofot – «O‘zbekiston iftixori» unvonini berishini ma’lum qildi. Prezident bu haqda shunday dedi: «Timur Tahirovich [Kapadze], men sizga ham minnatdorchilik bildiraman. Milliy jamoamizning barcha a’zolariga “O‘zbekiston iftixori” unvonini berish haqida farmonni imzolayman. Bu sizlarga, fidoyi futbolchilarimizga bo‘lgan hurmatim va e’tiborim belgisidir».
Prezident Mirziyoyev darvozabon Yusupov bilan yana bir bor suhbatlashib, uning jamoa uchun qilgan qahramonligini qayd etdi: «O‘tkirbek, men seni mamlakatimizning qahramoni deb hisoblayman. O‘zim shaxsan uchrashib, seni quchoqlab, chin qalbimdan minnatdorchilik bildiraman», — deya ta’kidladi u.
Shu tariqa, O‘zbekiston milliy terma jamoasi nafaqat muxlislarning, balki davlat rahbarining ham yuksak e’tirofi va qo‘llab-quvvatlashiga sazovor bo‘ldi. Ayniqsa, bu g‘alaba barcha o‘zbekistonliklarning orzusi bo‘lgan, bir necha o‘n yilliklar davomida kutib kelingan ulkan yutuq sifatida qabul qilinmoqda.
O‘zbekiston futbol tarixida bunga qadar jahon chempionatiga chiqish uchun juda ko‘p urinishlar bo‘lgandi. Bu galgi saralash bosqichida terma jamoamiz keskin raqobatda muvaffaqiyat qozondi va o‘z kuchini butun jahonga namoyon etdi.
Bundan keyin, milliy jamoamiz kelasi yil AQSH, Kanada va Meksika maydonlarida o‘tadigan jahon chempionatida O‘zbekiston sharafini himoya qiladi. Bu esa mamlakatimiz uchun yana bir yangi tarixiy sahifa ochilishidir.
Yuqori saviyali xalqaro turnirlarda ishtirok etish O‘zbekiston futboli rivojida yangi bosqichni boshlab beradi. Yosh futbolchilar uchun bu katta ilhom manbai bo‘lib, kelgusi avlodlar uchun ham mislsiz namuna bo‘lib xizmat qiladi.
Shunday qilib, Prezident Shavkat Mirziyoyevning milliy terma jamoa futbolchilariga ko‘rsatgan bunday yuksak e’tibori futbolchilarimizga yanada yuqori cho‘qqilarga intilish uchun kuch va g‘ayrat bag‘ishlaydi. Mamlakatimiz aholisi ham o‘z qahramonlarini qo‘llab-quvvatlashda davom etadi.
Bu tarixiy voqea barcha uchun unutilmas bo‘lib qoladi. Endilikda O‘zbekiston jahon futbolida o‘z o‘rniga ega bo‘lib, dunyoning eng katta futbol maydonlarida o‘z milliy bayrog‘ini hilpiratishiga hech qanday shubha yo‘q.
Bu buyuk g‘alaba yana bir bor O‘zbekistonni dunyo hamjamiyati oldida mashhur qilib, millatimizning g‘ururi va iftixori bo‘ladi. Bu esa butun o‘zbek xalqi uchun quvonch va faxr manbai hisoblanadi.

Шавкат Мирзиёев: "Узбекистан гордится – игроками нашей сборной!"
В историю футбола Узбекистана добавилась еще одна новая, яркая и незабываемая страница. Национальная сборная страны впервые завоевала путевку на чемпионат мира по футболу, осуществив мечты миллионов узбекских болельщиков. 5 июня в Абу-Даби состоялась встреча с Объединенными Арабскими Эмиратами, результат которой открыл двери чемпионата мира для Узбекистана.
После окончания игры глава нашей страны Шавкат Мирзиёев связался с нашими футболистами по телефону и поздравил их от всего сердца. Президент отметил, что это великое достижение нашей национальной сборной имеет большое значение для истории Узбекистана.
Президент в своем поздравлении сказал: «Хотя ваши игры на этапе отборочного турнира проходили под давлением сильных соперников, вы упорно добивались необходимых результатов и подняли честь нашей страны. Храбрость и героизм, которые вы проявили в каждой игре, наши соотечественники никогда не забудут. Я искренне поздравляю всех наших тренеров, футболистов, особенно моих детей, которые являются соотечественниками».
Шавкат Мирзиёев особенно отметил героизм Откурбека Юсупова, который защищал ворота Узбекистана в матче против ОАЭ. «Откурбек сегодня стал настоящим героем. Он шесть раз мастерски отразил опасные удары соперника и вывел нашу сборную на чемпионат мира. Я благодарю его шесть раз», — сказал глава государства.
Президент также высоко оценил труд наших футболистов, которые являются лидерами национальной сборной. В частности, были отмечены надежная игра Отабек Шукурова, Одилжона Хамробекова, Хусниддина Аликулова, а также быстрый и уникальный стиль Аббосбека Файзуллаева, который заставил соперника впасть в уныние, а также лидерские качества Эльдора Шомуродова и Жалолиддина Машарипова.
В то же время глава государства сообщил, что всем членам нашей сборной будет присвоена высокая награда – звание «Гордость Узбекистана». Президент сказал об этом: «Тимур Тахирович [Кападзе], я также благодарю вас. Я подпишу указ о присвоении звания “Гордость Узбекистана” всем членам нашей национальной команды. Это знак моего уважения и внимания к вам, нашим преданным футболистам».
Президент Мирзиёев еще раз поговорил с вратарем Юсуповым и отметил его героизм для команды: «Откурбек, я считаю тебя героем нашей страны. Я лично встречусь с тобой, обниму и искренне поблагодарю», — подчеркнул он.
Таким образом, национальная сборная Узбекистана заслужила высокое признание и поддержку не только болельщиков, но и главы государства. Особенно эта победа воспринимается как огромный успех, который стал мечтой всех узбеков и ждал своего часа на протяжении нескольких десятилетий.
В истории футбола Узбекистана было много попыток выйти на чемпионат мира. На этот раз наша сборная добилась успеха в условиях жесткой конкуренции и продемонстрировала свои силы всему миру.
В следующем году наша национальная команда будет защищать честь Узбекистана на чемпионате мира, который пройдет на полях США, Канады и Мексики. Это откроет еще одну новую историческую страницу для нашей страны.
Участие в высококлассных международных турнирах откроет новую страницу в развитии футбола Узбекистана. Для молодых футболистов это станет большим источником вдохновения и послужит беспримерным примером для будущих поколений.
Таким образом, высокий интерес Президента Шавката Мирзиёева к футболистам национальной сборной придаст нашим игрокам силы и энергии для достижения новых высот. Население нашей страны продолжит поддерживать своих героев.
Это историческое событие останется незабываемым для всех. Теперь Узбекистан займет свое место в мировом футболе, и нет никаких сомнений, что он будет развевать свой национальный флаг на крупнейших футбольных аренах мира.
Эта великая победа еще раз прославит Узбекистан перед мировым сообществом и станет гордостью и честью нашей нации. Это будет источником радости и гордости для всего узбекского народа.