Eldor Shomurodov Turkiya chempionatining eng yaxshi to'purari bo'ldi
O‘zbekiston milliy terma jamoasining yetakchisi va mahoratli hujumchisi Eldor Shomurodov uchun joriy yil g‘oyat omadli va zafarlarga boy keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turkiya chempionatida to‘p surayotgan hamyurtimiz o‘zining sermahsul o‘yinlari bilan nafaqat o‘zbekistonlik muxlislarni, balki butun turk futboli jamoatchiligini hayratda qoldirdi. Turkiyalik taniqli sport tahlilchilari yakunlangan mavsum sarhisobini e’lon qilib, eng yaxshi ko‘rsatkichga ega futbolchilarni e’tirof etishdi.
Ushbu ma’lumotlarga ko‘ra, Eldor Shomurodov bir qator yo‘nalishlarda mutlaq yetakchilikni qo‘lga kiritdi. Hamyurtimiz Istanbul Bashakshehir klubi safida maydonga tushib, mavsum davomida raqiblar darvozasiga 22 ta gol kiritdi.
Ushbu natija bilan u Turkiya chempionatining eng yaxshi to‘purari deb topildi. Shuningdek, hujumchimiz jamoadoshlariga beshta golli uzatmani ham yetkazib berdi.
Shomurodovning bunday yuksak mahorati sababli uning jamoasi turnir jadvalida beshinchi o‘rinni egalladi va kelgusi mavsumda Yevropa maydonlarida, xususan, Konferensiyalar ligasida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi. Ta’kidlash joizki, Eldor ushbu nufuzli musobaqada g‘olib chiqish tajribasiga ega.
U 2022-yilda Italiyaning Roma klubi tarkibida mazkur turnirning ilk tarixiy g‘olibiga aylangan edi. Mutaxassislar, shuningdek, mavsum davomida maydonda eng ko‘p vaqt harakat qilgan futbolchilar reytingini ham tuzib chiqishdi.
Eldor Shomurodov bu ro‘yxatda ham kuchli uchlikdan joy oldi. U jami 2928 daqiqa davomida maydonda to‘p surib, o‘zining naqadar barqaror va jismonan baquvvat ekanini isbotladi.
Bu ko‘rsatkich bo‘yicha birinchi o‘rinni Gyoztepe klubi darvozaboni Mateush Lis egallagan bo‘lsa, ikkinchi o‘rin uning jamoadoshi Amin Cherniga nasib etdi. Qiziqarli jihati shundaki, aynan Gyoztepe jamoasi Shomurodov gol ura olmagan sanoqli klublardan biri bo‘ldi.
Ortda qolgan mavsum kutilmagan voqealarga ham boy bo‘ldi. Masalan, Konyaspor klubi bir yil davomida 43 nafar turli futbolchilarni maydonga tushirib, kadrlar almashinuvi bo‘yicha o‘ziga xos rekord o‘rnatdi.
Aksincha, Fenerbahche kabi yirik jamoalar ko‘plab transferlarni amalga oshirganiga qaramay, kutilgan natijalarga erisha olmadi. Eldor Shomurodovning yutuqlari esa o‘zbek futboli maktabining xalqaro maydondagi nufuzini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

Элдор Шомуродов стал лучшим бомбардиром чемпионата Турции
Озбекский национальной команды и талан Эльдор Шомуродов в этом году был очень удачным и полной победой. Об этом сообщил Zamin.uz.
Турецкой лиге играет наш одноклуб, благодаря своим лучшим играм, он не только удивил узбекских фанатов, но и оставил в изумлении весь турецкий футбольный мир. Турецкие известные известные аналитики подвели итоги сезона и объявили лучших игроков по показателям.
Согласно этим данным, Эльдор Шомуродов в нескольких направлениях достиг абсолютного превосходства. Наш одноклубник, выступая за клуб Истанбул Башакшехир, вышел на поле и за сезон забил 22 гола в ворота соперников.
За этот результат он был признан лучшим бомбардиром чемпионата Турции. Кроме того, наш нападающий отдал пять голевых передач своим партнерам по команде.
Благодаря такой высокой игре Шомуродова его команда заняла пятое место в турнирной таблице и завоевала право участвовать в следующем сезоне на европейских полях, особенно, в Лиге конференций. Следует отметить, что Эльдор уже имеет опыт побед в этом престижном турнире.
В 2022 году он был частью состава римского клуба «Рома», который стал первым историческим победителем этого турнира. Специалисты также составили рейтинг футболистов, которые провели наибольшее время на поле в течение сезона.
Эльдор Шомуродов в этом рейтинге также занял высокое место. Он провел на поле в общей сложности 2928 минут, продемонстрировав свою стабильность и физическую выносливость.
По этому показателю первое место занял вратарь клуба Гёзтепе Матеус Лиш, а второе место досталось его одноклубнику Амину Чернигу. Интересно, что именно команда Гёзтепе была одной из тех, против которых Шомуродов не забил ни одного гола.
Оставшаяся часть сезона также была отмечена неожиданными событиями. Например, клуб Конаспор в течение года выпустил на поле 43 разных футболиста, установив собственный рекорд по ротации состава.
Напротив, крупные клубы вроде Фенербахче, несмотря на множество трансферов, не смогли достичь ожидаемых результатов. Достижения Эльдора Шомуродова способствуют укреплению влияния узбекской футбольной школы на международной арене.