Janubiy Amerika mintaqasida 2026 yilgi jahon chempionati saralash bosqichining 16-turidan o‘rin olgan muhim to‘qnashuvda Braziliya terma jamoasi Paragvay ustidan 1:0 hisobida zafar quchdi. Bellashuv San-Pauludagi "Arena Korintians" stadionida 49 mingga yaqin muxlislar ko‘z o‘ngida bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv taqdirini 44-daqiqada Vinisius Juniorning aniq zarbasi hal qildi. Yigitlar taym oxirida zarur bo‘lgan golni urib, ikkinchi bo‘limda natijani ushlab qolishga erishishdi. Braziliyaning tuzuk-nimongina himoyasi va o‘yindagi ustunligi ularga navbatdagi muhim g‘alabani taqdim etdi.
Bu g‘alaba natijasida Braziliya terma jamoasi jahon chempionati yo‘llanmasini muddatidan oldin qo‘lga kiritdi. Shu tariqa, «selesao» tarixdagi barcha jahon chempionatlarida ishtirok etgan yagona milliy jamoa sifatida o‘z rekordini yana bir bor mustahkamladi.
Eslatib o‘tamiz, JCH–2026 musobaqasi ilk bor uchta davlat — AQSH, Kanada va Meksikada tashkil etiladi. Unda tarixda ilk bor 48 jamoa ishtirok etadi.
Braziliyaning saralashdagi uzluksiz ishtirok etishi, futbol darajasi va iste’dodli futbolchilarning bardavom avlodi uni har doim favoritlardan biri sifatida saqlab kelmoqda. Vinisius Juniorning bu goli nafaqat jamoasiga yo‘llanma berdi, balki uning yetakchi sifatida yanada mustahkam maqomga chiqishiga sabab bo‘ldi.

JCH-2026 отбор. Анчелотти вывел Бразилию на чемпионат мира (видео)
В Южной Америке в рамках 16-го тура отборочного турнира чемпионата мира 2026 года сборная Бразилии одержала важную победу над Парагваем со счетом 1:0. Матч прошел на стадионе «Арена Коринтианс» в Сан-Паулу при почти 49 тысячах зрителей.
Исход встречи был решен точным ударом Винисиуса Жуниора на 44-й минуте. Команда забила необходимый гол в конце первого тайма и смогла удержать результат во втором тайме. Надежная защита Бразилии и превосходство в игре принесли им очередную важную победу.
Эта победа позволила сборной Бразилии досрочно квалифицироваться на чемпионат мира. Таким образом, «селесао» еще раз укрепила свой рекорд как единственная национальная команда, участвовавшая во всех чемпионатах мира в истории.
Напоминаем, что чемпионат мира 2026 года впервые пройдет в трех странах — США, Канаде и Мексике. В нем впервые примут участие 48 команд.
Непрерывное участие Бразилии в отборочных турнирах, уровень футбола и постоянное появление талантливых игроков делают ее одним из фаворитов всегда. Гол Винисиуса Жуниора не только обеспечил команде путевку, но и способствовал его укреплению как лидера.