Jamoa gruziyalik hujumkor yarim himoyachi Paata Gudushauri bilan joriy mavsum yakuniga qadar mo‘ljallangan shartnoma imzolaganini rasman e’lon qildi. Ushbu transfer nafaqat O‘zbekiston Superligasining ikkinchi davrasi, balki jamoaning OFK Chempionlar Ligasi 2 musobaqasidagi ishtirokini kuchaytirishga qaratilgan.
Xalqaro maydonda tajribaga ega bo‘lgan futbolchining saflarga qo‘shilishi ajdarlar hujum chizig‘idagi raqobatni oshirishi kutilmoqda. Gudushaurining o‘yin uslubi va imkoniyatlari Paata Gudushauri maydonda asosan qanotlarda va hujumkor yarim himoyachi vazifasida harakat qiladi.
U o‘zining yuqori tezligi, raqib himoyachilarini yakkama-yakka kurashlarda ortda qoldirish qobiliyati hamda hujumlarni yakunlashdagi aniqligi bilan ajralib turadi. Futbolchi 1997-yil 7-iyunda tug‘ilgan bo‘lib, ayni paytda u yigirma to‘qqiz yoshda.
Avvalroq tarqalgan uning o‘ttiz bir yoshda ekani haqidagi xabarlar o‘z tasdig‘ini topmadi. Bo‘yi 179 santimetr bo‘lgan yarim himoyachi Nasaf uchun bir qancha jihatdan foydali bo‘lishi mumkin.
Xususan, uning har ikki qanotda birdek samarali o‘ynay olishi, hujumlarni tezlashtirishi va standart vaziyatlarda faolligi jamoaning taktik imkoniyatlarini kengaytiradi. Ayniqsa, raqiblar zich himoyalangan o‘yinlarda Gudushaurining kutilmagan qarorlari va golli vaziyatlar yaratish qobiliyati Qarshi klubi uchun juda qo‘l keladi.
Uning Yevropa maydonlaridagi tajribasi esa xalqaro turnirlarda jamoaga qo‘shimcha ishonch bag‘ishlaydi. Statistik ko‘rsatkichlar va erishilgan natijalar Futbolchi faoliyatidagi eng muvaffaqiyatli davrlardan birini 2023-yilda Batumining Dinamo klubi safida o‘tkazgan.
O‘sha mavsumda u Gruziya chempionatida 32 ta uchrashuvda maydonga tushib, 12 ta gol urishga va 13 ta golli uzatmani amalga oshirishga muvaffaq bo‘lgan. Bir mavsumning o‘zida jamoasining 25 ta golida bevosita ishtirok etgani uning nafaqat to‘p uzatuvchi, balki mahoratli to‘purar ekanidan ham dalolat beradi.
Keyinchalik u Qutaisining Torpedo hamda Tbilisining Iberiya 1999 jamoalarida ham barqaror o‘yin ko‘rsatdi. Torpedo safida 33 ta bahsda 6 ta gol urgan bo‘lsa, Iberiya 1999 tarkibida 19 ta o‘yinda 4 bor raqiblar darvozasini ishg‘ol qildi.
Shuningdek, Gudushauri Yevropa maydonlarida, xususan, UYEFA Konferensiyalar ligasi saralash bosqichlarida ishtirok etib, o‘z mahoratini oshirgan. Bunday boy tajriba uning O‘zbekiston chempionatiga tez moslashib ketishiga xizmat qilishi shubhasiz.

Футбольный клуб «Насаф» из Карши реализовал первое важное соглашение в летнее трансферное окно. Об этом сообщает One.uz.
Команда официально объявила о подписании контракта с грузинским атакующим полузащитником Паата Гудушаври до конца текущего сезона. Этот трансфер направлен не только на усиление команды во втором этапе Суперлиги Узбекистана, но и на улучшение результатов в Лиге чемпионов АФК 2.
Ожидается, что присоединение футболиста с международным опытом усилит конкуренцию в линии атаки «драконов». Стиль игры и возможности Гудушаври Паата Гудушаври на поле в основном действует на флангах и в роли атакующего полузащитника.
Он выделяется высокой скоростью, способностью обходить защитников соперника в единоборствах и точностью в завершении атак. Футболист родился 7 июня 1997 года, и на данный момент ему двадцать девять лет.
Ранее распространенные сообщения о том, что ему тридцать один год, не нашли подтверждения. Полузащитник ростом 179 сантиметров может быть полезен «Насафу» во многих аспектах.
В частности, его способность одинаково эффективно играть на обоих флангах, ускорять атаки и активность в стандартных ситуациях расширяют тактические возможности команды. Особенно для клуба из Карши будут полезны неожиданные решения Гудушаври и его способность создавать голевые моменты в матчах против плотно защищающихся соперников.
Его опыт игры на европейских полях придает команде дополнительную уверенность в международных турнирах. Статистические показатели и достигнутые результаты Один из самых успешных этапов в карьере футболиста пришелся на 2023 год, когда он выступал за баatumинское «Динамо».
В том сезоне он принял участие в 32 матчах чемпионата Грузии, забил 12 голов и сделал 13 голевых передач. Прямое участие в 25 голах своей команды за один сезон свидетельствует не только о его качестве плеймейкера, но и о том, что он является результативным бомбардиром.
Позже он демонстрировал стабильную игру за «Торпедо» из Кутаиси и «Иберию 1999» из Тбилиси. В составе «Торпедо» он забил 6 голов в 33 матчах, а в составе «Иберии 1999» отличился 4 раза в 19 играх.
Кроме того, Гудушаври участвовал в матчах на европейских полях, в частности, в отборочных этапах Лиги конференций УЕФА, совершенствуя свое мастерство. Такой богатый опыт, несомненно, поможет ему быстро адаптироваться к чемпионату Узбекистана.