Qishloq xo‘jaligida dron xizmatlari joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Qishloq xo‘jaligi sohasiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish va samaradorlikni oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoniga muvofiq, agrar tashkilotlarda robototexnika va dronlar yordamida xizmatlar yo‘lga qo‘yiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xizmatlar qishloq xo‘jaligida ishlarni samarali va tez bajarishga imkon beradi. Endi dron xizmatlaridan foydalanish uchun Agroportal orqali onlayn tarzda ariza berish, shartnoma tuzish va to‘lovlarni amalga oshirish mumkin bo‘ladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Agroportal orqali 30 metr balandlikgacha uchuvchi dronlar xizmatidan foydalanish imkoniyati yaratiladi. Dronlar faqat tegishli idoralar bilan kelishilgan hududlarda, ular tomonidan berilgan yillik ruxsatnomalar asosida ishlatiladi.
Bu esa xizmatlarning qonuniy va tartibli amalga oshirilishini ta’minlaydi. Qishloq xo‘jaligida zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish orqali ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va resurslardan oqilona foydalanish maqsad qilingan.
Shu bilan birga, agrar sohada innovatsion yondashuvlarni rivojlantirish va raqobatbardoshlikni kuchaytirish rejalashtirilgan. Dron xizmatlarining keng joriy etilishi qishloq xo‘jaligi sohasida ishlarni avtomatlashtirish va sifatni yaxshilashga katta hissa qo‘shadi.
Bu esa mamlakatimiz qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish hajmini oshirishga xizmat qiladi.
Apple sun'iy intellektga ega yangilangan Siri tizimini sinovdan o'tkazmoqda
Apple kompaniyasi ko‘p yillardan buyon kutilayotgan va takomillashtirilgan sun’iy intellekt imkoniyatlariga ega Siri ovozli yordamchisining sinov talqinini nihoyat foydalanuvchilarga taqdim etdi. Bu

В сельском хозяйстве внедряются услуги дронов
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускорению внедрения современных технологий в сельское хозяйство и повышению эффективности», в аграрных организациях будут внедрены услуги с использованием робототехники и дронов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти услуги позволят эффективно и быстро выполнять работы в сельском хозяйстве. Теперь для использования услуг дронов можно будет подавать заявки онлайн через Агропортал, заключать договоры и осуществлять платежи.
По данным, через Агропортал будет предоставлена возможность использования дронов, летающих на высоте до 30 метров. Дроны будут использоваться только в согласованных с соответствующими органами районах на основании выданных ими ежегодных разрешений.
Это обеспечит законное и упорядоченное выполнение услуг. Целью является повышение производственной эффективности и рациональное использование ресурсов за счет широкого внедрения современных технологий в сельском хозяйстве.
Кроме того, планируется развитие инновационных подходов в аграрной сфере и усиление конкурентоспособности. Широкое внедрение услуг дронов внесет значительный вклад в автоматизацию работ и улучшение качества в сельском хозяйстве.
Это будет способствовать увеличению объёмов производства сельскохозяйственной продукции в нашей стране.