Samarqandda chiqindi tashish uchun motorollerlar ishlab chiqarildi
Samarqand shahrida Elxolding korxonasi tomonidan Eldosh brendi ostida chiqindilarni tashish uchun mo‘ljallangan uch g‘ildirakli sanitar mototsikllar ishlab chiqarila boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi loyihada korxonada taxminan 100 nafar yangi ish o‘rni yaratildi. Chiqindilarni boshqarish agentligining ma’lumotiga ko‘ra, ishlab chiqarilayotgan motorollerlarning benzin va elektromotorli ikki turi mavjud.
Benzinli motorollerlar bir tonnagacha chiqindini 100 kilometr masofaga 6 litr benzin sarfi bilan tashiy oladi. Elektromotorli motorollerlar esa 150 amperli va 72 voltli batareya bilan jihozlangan bo‘lib, bir tonna yukni 60 dan 80 kilometrgacha masofaga yetkazish imkoniyatiga ega.
Ushbu motorollerlar shahar mahallalaridagi tor ko‘chalarda qulay harakatlana oladi va chiqindilarni samarali tashish uchun mo‘ljallangan. Bu loyiha nafaqat ekologiyani asrashga, balki mahalliy aholi uchun yangi ish o‘rinlari yaratishga ham xizmat qiladi.
Samarqandda ishlab chiqarilayotgan ushbu texnika shahar va atrof hududlarda chiqindilarni boshqarish tizimini yanada takomillashtirishga yordam beradi.

Самарканде выпустили мотороллеры для вывоза мусора
В городе Самарканд предприятие Elholding начало производство трехколесных санитарных мотоциклов под брендом Eldosh, предназначенных для вывоза мусора. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого нового проекта на предприятии создано около 100 новых рабочих мест. По данным Агентства по управлению отходами, производятся два типа мотороллеров: бензиновые и электромоторные.
Бензиновые мотороллеры могут перевозить до одной тонны мусора на расстояние 100 километров с расходом топлива 6 литров бензина. Электромоторные мотороллеры оснащены батареей на 150 ампер и 72 вольта, что позволяет перевозить груз весом в одну тонну на расстояние от 60 до 80 километров.
Эти мотороллеры могут удобно передвигаться по узким улицам городских районов и предназначены для эффективного вывоза мусора. Этот проект служит не только охране окружающей среды, но и созданию новых рабочих мест для местного населения.
Производимая в Самарканде техника поможет усовершенствовать систему управления отходами в городе и прилегающих районах.