Yevropada 2025 yilda 12 ta unicorn startap paydo bo‘ldi
2025 yilning birinchi yarmida Yevropada 12 ta startap "unicorn" maqomiga erishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu startaplar qiymati bir milliard dollardan yuqori baholandi va ularga katta investitsiyalar kiritildi. TechCrunch nashrining xabar berishicha, yozgi tanaffusdan so‘ng Yevropada investitsiya faoliyati yana jonlandi.
Garchi mega-investitsiya raundlari soni kamaygan bo‘lsa-da, biotexnologiya, mudofaa texnologiyalari va sun’iy intellekt sohalaridagi startaplar investorlarning katta qiziqishini qozondi. Ushbu sohalarda faoliyat yuritayotgan kompaniyalar yuqori bahoga erishmoqda.
2025 yilda "unicorn" maqomiga ega bo‘lgan startaplar qatoriga Shvetsiyadan Lovable va Neko Health, Buyuk Britaniyadan Verdiva Bio va Fuse Energy, Germaniyadan Parloa va Isar Aerospace, shuningdek, Irlandiyadan Tines kabi yirik loyihalar kiradi. Bu startaplar Yevropaning texnologik rivojlanishidagi muhim yo‘nalishlarni ifodalaydi va mintaqada innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.
Ularning muvaffaqiyati investorlarga yangi imkoniyatlar yaratmoqda va iqtisodiy o‘sishga hissa qo‘shmoqda. Yevropada startaplar sohasidagi bunday yutuqlar mamlakatlarning raqobatbardoshligini oshirishda muhim ahamiyatga ega.

В Европе в 2025 году появилось 12 стартапов-единорогов
В первой половине 2025 года в Европе 12 стартапов получили статус "единорога". Об этом сообщает Zamin.uz.
Стоимость этих стартапов была оценена выше одного миллиарда долларов, и в них были вложены крупные инвестиции. По информации издания TechCrunch, после летних каникул инвестиционная активность в Европе вновь оживилась.
Хотя количество меграундов инвестиций сократилось, стартапы в сферах биотехнологий, оборонных технологий и искусственного интеллекта вызвали большой интерес у инвесторов. Компании, работающие в этих областях, достигают высокой оценки.
В число стартапов, получивших статус "единорога" в 2025 году, входят крупные проекты, такие как Lovable и Neko Health из Швеции, Verdiva Bio и Fuse Energy из Великобритании, Parloa и Isar Aerospace из Германии, а также Tines из Ирландии. Эти стартапы отражают важные направления технологического развития Европы и способствуют поддержке инноваций в регионе.
Их успех создает новые возможности для инвесторов и способствует экономическому росту. Такие достижения в сфере стартапов в Европе имеют важное значение для повышения конкурентоспособности стран.