Tramp ma’muriyati Intel chip bo‘limini sotishni taqiqladi
Tramp ma’muriyati Intel kompaniyasining chip ishlab chiqarish bo‘limini sotilishidan himoya qilish maqsadida maxsus shartnoma tuzdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSh hukumati Intel’ning Foundry Services bo‘limini davlat yordami orqali qo‘llab-quvvatlashga qaror qildi, biroq bu yordam ayrim cheklovlar bilan beriladi. Ushbu shartlarga ko‘ra, Intel kelajakda ushbu bo‘limni sotolmaydi.
Kompaniya o‘zining chip ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish uchun 8,5 milliard dollar miqdorida davlat mablag‘larini olmoqda. Ammo bu mablag‘lar faqat milliy strategik manfaatlarga xizmat qiladigan sharoitda taqdim etilmoqda.
Tramp ma’muriyati bu qarori bilan AQShda chip ishlab chiqarish sohasini tashqi ta’sirlardan himoya qilishni maqsad qilgan. Mutaxassislar ushbu cheklovlar Intel’ning kelgusidagi strategik imkoniyatlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Bu holat raqobat muhitiga va sanoat rivojiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas. Shuningdek, davlat yordami sanoatning mustahkamlanishiga xizmat qilishi kutilmoqda.

Администрация Трампа запретила продажу подразделения Intel по производству чипов
Администрация Трампа заключила специальное соглашение с целью защиты подразделения Intel по производству чипов от продажи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство США решило поддержать подразделение Foundry Services компании Intel с помощью государственной помощи, однако эта помощь предоставляется с определёнными ограничениями. Согласно этим условиям, Intel в будущем не сможет продать это подразделение.
Компания получает государственные средства в размере 8,5 миллиарда долларов для развития своей инфраструктуры по производству чипов. Однако эти средства предоставляются только при условии, что они будут служить национальным стратегическим интересам.
Администрация Трампа своим решением поставила целью защитить сферу производства чипов в США от внешнего влияния. Эксперты отмечают, что эти ограничения могут повлиять на стратегические возможности Intel в будущем.
Эта ситуация может оказать значительное влияние на конкурентную среду и развитие промышленности. Также ожидается, что государственная помощь поспособствует укреплению отрасли.