Apple kompaniyasining yangi avlod smartfonlari – iPhone 17 seriyasi jahon bozoriga chiqarilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayonda Xitoyning ishlab chiqarish quvvati muhim rol o‘ynamoqda. Mahalliy Sinxua agentligi xabariga ko‘ra, Chjenchjou shahridagi Foxconn zavodi iPhone yig‘ishning asosiy markazi hisoblanadi.
Bu zavod dunyodagi eng yirik ishlab chiqarish maydonlaridan biri bo‘lib, Xitoyning elektron sanoatidagi o‘rnini mustahkamlashda katta ahamiyatga ega. Hozirda zavod to‘liq quvvat bilan faoliyat yuritmoqda.
Korxona rahbariyatining ta’kidlashicha, jahon bozoridagi talabni qondirish maqsadida ishchi kuchini oshirish ishlari olib borilmoqda. Zavod ishga qabul qilish markazi oldida har kuni minglab nomzodlar navbatda turibdi.
Foxconn kadrlar bo‘limi rahbari ixborotiga ko‘ra, iyul oxiridan buyon har kuni minglab ishchilar ishga qabul qilinmoqda va bu jarayon sentyabr oxirigacha davom etishi kutilmoqda. Zavodda o‘n minglab vaqtinchalik ishchilar yig‘ish, sifat nazorati va qadoqlash kabi jarayonlarda faol qatnashadi.
Mahalliy ishchilardan biri, Xenan provinsiyasidan bo‘lgan Chjao Yanxuey, uch oy davomida o‘z va turmush o‘rtog‘ining 40 ming yuandan ortiq daromad olishini aytdi. Bu mintaqadagi o‘rtacha maoshdan ancha yuqori hisoblanadi.
Shuningdek, Chjenchjou shahri xalqaro transport markaziga aylangan. Bu yerda sakkizta yirik havo yo‘nalishi faoliyat yuritadi va Yevropa, Amerika hamda Osiyoning 24 mamlakati bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatilgan.
Yangilangan iPhone seriyasi mahsulotlari butun dunyo bo‘ylab havo, temir yo‘l va avtomobil transporti orqali yetkazib beriladi.

Завод Foxconn увеличивает производство iPhone 17
В этом процессе важную роль играет производственная мощность Китая. По данным местного агентства Синьхуа, завод Foxconn в городе Чжэнчжоу является основным центром сборки iPhone.
Этот завод является одним из крупнейших производственных площадок в мире и играет важную роль в укреплении позиций Китая в электронной промышленности. В настоящее время завод работает на полную мощность.
По словам руководства предприятия, для удовлетворения мирового спроса ведутся работы по увеличению численности рабочей силы. Ежедневно перед центром набора персонала завода выстраиваются очереди из тысяч кандидатов.
По информации руководителя отдела кадров Foxconn, с конца июля ежедневно принимаются на работу тысячи сотрудников, и ожидается, что этот процесс продлится до конца сентября. На заводе десятки тысяч временных работников активно участвуют в процессах сборки, контроля качества и упаковки.
Один из местных работников, Чжао Янсюэ из провинции Хэнань, сообщил, что за три месяца он и его супруг заработали более 40 тысяч юаней. Это значительно выше средней зарплаты в регионе.
Кроме того, город Чжэнчжоу стал международным транспортным центром. Здесь функционируют восемь крупных авиамаршрутов, установлены прямые связи с 24 странами Европы, Америки и Азии.
Обновленная серия iPhone доставляется по всему миру воздушным, железнодорожным и автомобильным транспортом.