Xitoy Savdo vazirligi AQShning chiplar bo‘yicha siyosatini o‘rganishni boshladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh Xitoy kompaniyalariga nisbatan kamsituvchi siyosat yuritmoqda va ayrim amerikalik ishlab chiqaruvchilar chip mahsulotlarini past narxlarda sotmoqda. Pekin bu choralarni adolatli raqobatga zid deb hisoblaydi.
Xitoyning fikricha, AQShning cheklovlari mamlakatning sun’iy intellekt va ilg‘or texnologiyalar sohasidagi rivojlanishiga to‘sqinlik qilmoqda. Ushbu qaror AQSh va Xitoy o‘rtasidagi savdo muzokaralari boshlanishidan oldin, ya’ni 14 sentabr kuni Madridda e’lon qilindi.
Muzokaralarda bojxona tariflari va eksport nazorati masalalari muhokama qilinishi kutilmoqda. Xitoy tomoni AQShni noto‘g‘ri siyosatini to‘xtatishga chaqirdi va agar bosim davom etsa, o‘z kompaniyalarining manfaatlarini himoya qilish uchun zarur choralar ko‘rilishini ma’lum qildi.
Bu holat ikki davlat o‘rtasidagi savdo munosabatlarida muhim o‘zgarishlarga olib kelishi mumkin. Xitoyning bu harakati mamlakat sanoati va texnologik rivojlanishini saqlab qolishga qaratilgan strategiyaning bir qismi sifatida baholanmoqda.

Китай резко раскритиковал политику США в области микросхем
По данным министерства, США проводят дискриминационную политику в отношении китайских компаний, а некоторые американские производители продают чипы по заниженным ценам. Пекин считает эти меры несправедливыми и противоречащими честной конкуренции.
По мнению Китая, ограничения США препятствуют развитию страны в области искусственного интеллекта и передовых технологий. Это решение было объявлено 14 сентября в Мадриде, незадолго до начала торговых переговоров между США и Китаем.
Ожидается, что на переговорах будут обсуждаться вопросы таможенных тарифов и экспортного контроля. Китай призвал США прекратить неправильную политику и заявил, что в случае продолжения давления будут приняты необходимые меры для защиты интересов своих компаний.
Эта ситуация может привести к значительным изменениям в торговых отношениях между двумя странами. Действия Китая рассматриваются как часть стратегии по сохранению промышленного и технологического развития страны.