Germaniyada sun’iy intellektdan foydalanish oshdi
Germaniyada sun’iy intellektdan foydalanish so‘nggi yillarda sezilarli darajada oshgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bitkom raqamli uyushmasi tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi tadqiqot natijalariga ko‘ra, mamlakatdagi har uchinchi kompaniya sun’iy intellekt texnologiyalarini faol ravishda ishga solgan. Tadqiqot 15 sentyabr kuni e’lon qilindi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ishtirok etgan kompaniyalarning 36 foizi hozirda sun’iy intellektdan foydalanmoqda. Shuningdek, 47 foiz korxona yaqin kelajakda bu texnologiyani joriy etishni rejalashtirmoqda yoki hozirda uning ustida ish olib bormoqda.
Faqatgina 17 foiz kompaniya sun’iy intellektni biznes jarayonlariga kiritish niyatida emasligini bildirgan. So‘nggi yillarda Germaniyada sun’iy intellektdan foydalanadigan korxonalar soni deyarli ikki barobarga ko‘paygan.
Ayniqsa, mijozlar bilan muloqot, marketing va kommunikatsiya sohalarida bu texnologiyadan keng foydalanilmoqda. Bundan tashqari, tadqiqot va ishlab chiqish, ishlab chiqarish jarayonlari hamda nazorat va hisob-kitob tizimlarida sun’iy intellektning qo‘llanilishi ortib bormoqda.
So‘rov natijalariga ko‘ra, Germaniyadagi o‘nta kompaniyadan sakkiztasi sun’iy intellektni kelajakda asosiy va hal qiluvchi texnologiya deb hisoblaydi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, bu jarayon mamlakat iqtisodiyotining raqamlashtirilishini tezlashtiradi va innovatsiyalarni rivojlantirishga keng imkon yaratadi.

Использование искусственного интеллекта в Германии увеличилось
Использование искусственного интеллекта в Германии значительно возросло за последние годы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно результатам последнего исследования, проведенного цифровой ассоциацией Bitkom, каждая третья компания в стране активно внедряет технологии искусственного интеллекта. Исследование было опубликовано 15 сентября.
По данным, 36 процентов участвующих компаний в настоящее время используют искусственный интеллект. Кроме того, 47 процентов предприятий планируют внедрить эту технологию в ближайшем будущем или уже работают над этим.
Только 17 процентов компаний заявили, что не намерены интегрировать искусственный интеллект в бизнес-процессы. За последние годы количество компаний, использующих искусственный интеллект в Германии, почти удвоилось.
Особенно широко эта технология применяется в сферах взаимодействия с клиентами, маркетинга и коммуникаций. Кроме того, использование искусственного интеллекта растет в исследованиях и разработках, производственных процессах, а также в системах контроля и учета.
По результатам опроса, восемь из десяти компаний в Германии считают искусственный интеллект основной и решающей технологией будущего. Эксперты отмечают, что этот процесс ускорит цифровизацию экономики страны и создаст широкие возможности для развития инноваций.