YouTube Tramp akkaunti uchun 24,5 million dollar to‘ladi
Associated Press xabariga ko‘ra, YouTube AQShning sobiq prezidenti Donald Trampning akkaunti bloklangani sababli sudda kelishuvga erishib, 24,5 million dollar tovon puli to‘lashga rozi bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ning 22 million dollari “Trust for the Nation Mall” tashkilotiga yo‘naltiriladi. Bu tashkilot Oq uyda bal zali qurilishi uchun mablag‘ yig‘ishni amalga oshiradi.
Qolgan pul esa ishda ishtirok etgan da’vogarlar, jumladan yozuvchi Naomi Vulf va Amerika konservativ ittifoqi o‘rtasida taqsimlanadi. YouTube egasi Alphabet kompaniyasi Tramp bilan kelishuvga erishgan uchinchi yirik texnologiya kompaniyasi bo‘ldi.
Oldinroq yanvar oyida Meta Platforms 25 million dollar, X (sobiq Twitter) esa 10 million dollar to‘lab, sud ishini tugatgan edi. Ma’lumot uchun, Donald Trampning Facebook, Instagram, YouTube va Twitter akkauntlari 2021 yil 6 yanvardagi voqealardan so‘ng vaqtincha bloklangan edi.
O‘sha paytda uning tarafdorlari saylov natijalariga qarshi chiqib, Kapitoliy binosiga bostirib kirishgan. Ijtimoiy tarmoqlar esa Trampning postlarini ushbu harakatni qo‘llab-quvvatlovchi deb baholagan.
Bu voqealar natijasida Trampning akkauntlari bloklangan va keyinchalik sud jarayonlari boshlangan edi.

YouTube заплатил 24,5 миллиона долларов за аккаунт Трампа
По сообщению Associated Press, YouTube согласился выплатить компенсацию в размере 24,5 миллиона долларов в рамках судебного соглашения из-за блокировки аккаунта бывшего президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
22 миллиона долларов из этой суммы будет направлено организации «Trust for the Nation Mall». Эта организация занимается сбором средств на строительство бального зала в Белом доме.
Оставшиеся деньги будут распределены между истцами, участвовавшими в деле, включая писательницу Наоми Вульф и Американский консервативный союз. Компания Alphabet, владеющая YouTube, стала третьей крупной технологической компанией, достигшей соглашения с Трампом.
Ранее в январе Meta Platforms выплатил 25 миллионов долларов, а X (бывший Twitter) — 10 миллионов долларов, завершив судебные процессы. Для справки, аккаунты Дональда Трампа в Facebook, Instagram, YouTube и Twitter были временно заблокированы после событий 6 января 2021 года.
В то время его сторонники выступили против результатов выборов и штурмовали здание Капитолия. Социальные сети оценили публикации Трампа как поддержку этих действий.