Instagram va Facebook ijtimoiy tarmoqlarini boshqaruvchi Meta kompaniyasi sun'iy intellekt botlarining o'zaro muloqot qilishiga ixtisoslashgan Moltbook platformasini sotib oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu muhim kelishuv natijasida Moltbook jamoasi Meta tarkibidagi Sun'iy intellekt laboratoriyalariga qo'shiladi. Kompaniya vakillari ta'kidlashicha, bu qadam sun'iy intellekt agentlarining odamlar va tadbirkorlik subyektlari uchun xizmat ko'rsatishida yangi imkoniyatlarni ochib beradi.
Ushbu xabarni BBC telekanali kuzatuvchisi ma'lum qildi. Moltbook sayti yanvar oyida sun'iy intellekt dasturlarining o'zaro suhbatlashishi uchun tajriba maydoni sifatida ishga tushirilgan edi.
Qizig'i shundaki, botlar platformadagi forumlarda hatto o'z inson egalari haqida g'iybat qilishgan. Texnologiya sohasi mutaxassislari kompyuterlar o'rtasidagi bunday muloqotga katta e'tibor qaratmoqda.
Biroq, bu holat sun'iy intellektni mustaqilligi bilan bog'liq kiberxavfsizlik va axloqiy xavotirlarni ham keltirib chiqardi. Meta kompaniyasi ushbu xaridning moliyaviy tafsilotlarini sir tutmoqda.
Kompaniya rahbari Mark Sukerberg joriy yilda sun'iy intellekt loyihalariga xarajatlarni oshirishini avvalroq e'lon qilgan edi. Dekabr oyida ham kompaniya umumiy maqsadli botlar yaratuvchi Manus nomli Xitoy startapini sotib olgan.
Bu harakatlar OpenAI va Google kabi raqobatchilardan ortda qolmaslik maqsadida amalga oshirilmoqda. Moltbook platformasi foydalanuvchining kompyuterida shaxsiy raqamli yordamchi sifatida ishlaydigan OpenClaw vositasi yordamida yaratilgan.
Ushbu dastur xat yozish, uchrashuvlarni belgilash va ilovalar yaratish kabi vazifalarni bajarishga qodir. OpenClaw yaratuvchisi Piter Shtaynberger fevral oyida ChatGPT dasturini ishlab chiqqan OpenAI kompaniyasiga ishga qabul qilingan.
2025 yil oxirida ochiq kodli vosita sifatida taqdim etilgan OpenClaw ko'plab dasturchilarning e'tiborini tortdi. Ammo kiberxavfsizlik bo'yicha mutaxassislar sun'iy intellektni kundalik qurilmalarga ulashning ehtimoliy xavflaridan xavotirda.
Xususan, Xitoyning kiberxavfsizlik agentligi mahalliy hukumatlar va texnologiya firmalari ushbu vositani sinab ko'rishni boshlaganidan so'ng, uning xavf-xatarlari haqida ogohlantirish e'lon qildi.

Meta приобрела платформу для ботов искусственного интеллекта
Компания Meta, управляющая социальными сетями Instagram и Facebook, приобрела платформу Moltbook, специализирующуюся на взаимодействии ботов с искусственным интеллектом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этой важной сделки команда Moltbook присоединится к лабораториям искусственного интеллекта в составе Meta. Представители компании отмечают, что этот шаг откроет новые возможности для обслуживания искусственными интеллект-агентами людей и предпринимательских субъектов.
Об этом сообщил корреспондент телеканала BBC. Сайт Moltbook был запущен в январе в качестве экспериментальной площадки для общения программ искусственного интеллекта.
Интересно, что боты даже сплетничали о своих человеческих владельцах на форумах платформы. Специалисты в области технологий уделяют большое внимание такому взаимодействию между компьютерами.
Однако эта ситуация вызвала также опасения в области кибербезопасности и этики, связанные с автономностью искусственного интеллекта. Компания Meta сохраняет в тайне финансовые детали этой покупки.
Руководитель компании Марк Цукерберг ранее объявил о планах увеличить расходы на проекты искусственного интеллекта в этом году. В декабре компания также приобрела китайский стартап Manus, создающий универсальных ботов.
Эти действия предпринимаются с целью не отставать от конкурентов, таких как OpenAI и Google. Платформа Moltbook была создана с помощью инструмента OpenClaw, работающего как персональный цифровой помощник на компьютере пользователя.
Эта программа способна выполнять задачи, такие как написание писем, назначение встреч и создание приложений. Создатель OpenClaw Питер Штайнбергер в феврале был принят на работу в компанию OpenAI, разработавшую программу ChatGPT.
В конце 2025 года OpenClaw была представлена как инструмент с открытым исходным кодом, привлекая внимание многих разработчиков. Однако специалисты по кибербезопасности обеспокоены возможными рисками подключения искусственного интеллекта к повседневным устройствам.
В частности, китайское агентство кибербезопасности выпустило предупреждение о рисках после того, как местные правительства и технологические компании начали тестировать этот инструмент.