Sun’iy intellekt sohasi so‘nggi yillarda tez sur’atlar bilan rivojlanmoqda va shu bilan birga, bu sohada katta moliyaviy sarmoyalar ham amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yirik texnologiya kompaniyalari yangi avlod sun’iy intellekt tizimlarini yaratish uchun katta miqdorda mablag‘ ajratmoqda. Masalan, NVIDIA kompaniyasi ochiq vaznli sun’iy intellekt modellari hamda ochiq kodli agent platformasini yaratish uchun 26 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Shu bilan birga, Meta kompaniyasi o‘z tavsiya tizimlarini takomillashtirish maqsadida to‘rtta yangi chip ishlab chiqmoqda. Sun’iy intellekt sohasining yetakchi olimlaridan biri Yann LeCun esa jismoniy dunyoni tushunadigan yangi sun’iy intellekt yaratish uchun 1 milliard dollar mablag‘ yig‘ishga muvaffaq bo‘ldi.
Biroq, ushbu tezkor rivojlanish hukumat va jamoatchilik tomonidan ayrim xavotirlar va qarshiliklarga sabab bo‘lmoqda. Masalan, Anthropic kompaniyasi Mudofaa vazirligini ta’minot zanjiri xavfi yuzasidan sudga bergan va bu nizo kompaniyaga katta moliyaviy zarar yetkazishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Shuningdek, Grammarly kompaniyasi yangi sun’iy intellekt ekspert tekshiruvi xususiyati yuzasidan jamoaviy da’voga duch kelmoqda. Bundan tashqari, Pentagon OpenAI kompaniyasining modellari Microsoft orqali sinovdan o‘tkazilganini ma’lum qilgan, garchi OpenAI o‘z faoliyatida harbiy maqsadlarda foydalanishni qattiq cheklab qo‘ygan bo‘lsa ham.
Sun’iy intellekt tomonidan yaratilgan kontent bilan bog‘liq axloqiy muammolar ijtimoiy tarmoqlar va ta’lim muassasalarida ham kuchayib bormoqda. Xalqaro mojarolar haqidagi soxta ma’lumotlar sun’iy intellekt yordamida ishlab chiqarilib, turli platformalarni to‘ldirmoqda.
Mahalliy darajada esa o‘smirlar o‘qituvchilarini masxara qilish maqsadida tuhmat sahifalarini yaratishda sun’iy intellekt vositalaridan keng foydalanmoqda. Shu bilan birga, kompaniyalar hisoblash quvvati cheklovlari va mualliflik huquqi masalalari bilan ham kurashmoqda.
Texnologiya sohasida innovatsiyalarni rivojlantirish bilan birga, mas’uliyatli sun’iy intellektni yaratish va uni boshqarish o‘rtasida muvozanatni saqlash muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Крупные компании тратят триллионы долларов на искусственный интеллект
Сфера искусственного интеллекта в последние годы развивается стремительными темпами, и вместе с этим в этой области осуществляются крупные финансовые инвестиции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Крупные технологические компании выделяют значительные средства на создание систем искусственного интеллекта нового поколения. Например, компания NVIDIA планирует инвестировать 26 миллиардов долларов в создание моделей искусственного интеллекта с открытыми весами и платформы агентов с открытым исходным кодом.
В то же время компания Meta разрабатывает четыре новых чипа с целью совершенствования своих рекомендательных систем. Один из ведущих ученых в области искусственного интеллекта Ян ЛеКун смог собрать 1 миллиард долларов на создание нового искусственного интеллекта, способного понимать физический мир.
Однако это стремительное развитие вызывает определенные опасения и сопротивление со стороны правительства и общественности. Например, компания Anthropic подала в суд на Министерство обороны из-за рисков в цепочке поставок, и отмечается, что этот спор может нанести компании значительный финансовый ущерб.
Кроме того, компания Grammarly столкнулась с коллективным иском в связи с новой функцией экспертной проверки на основе искусственного интеллекта. Также Пентагон сообщил, что модели компании OpenAI были протестированы через Microsoft, хотя OpenAI и ввела строгие ограничения на использование своей деятельности в военных целях.
Этические проблемы, связанные с контентом, созданным искусственным интеллектом, также обостряются в социальных сетях и образовательных учреждениях. Ложная информация о международных конфликтах, созданная с помощью искусственного интеллекта, заполняет различные платформы.
На местном уровне подростки широко используют инструменты искусственного интеллекта для создания клеветнических страниц с целью высмеивания своих учителей. В то же время компании сталкиваются с ограничениями вычислительных мощностей и вопросами авторского права.
Важное значение приобретает сохранение баланса между развитием инноваций в технологической сфере и созданием ответственного искусственного интеллекта, а также его управлением.