Xalqaro huquq-tartibot idoralari yirik botnetni muvaffaqiyatli to‘xtatdi
Xalqaro huquq-tartibot idoralari SocksEscort nomli yirik botnet xizmatini muvaffaqiyatli tarzda to‘xtatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tizim o‘n minglab hujumga uchragan uy va kichik bizneslarga tegishli yo‘naltirgich qurilmalaridan tashkil topgan edi. Operatsiya asosan pullik oraliq server xizmatini nishonga oldi.
Bu xizmat butun dunyo kiberjinoyatchilariga o‘z shaxsiyatlarini yashirishga imkoniyat yaratgan. Ular turli jinoyatlarda, jumladan, fidyali dasturlar orqali hujum qilishda va internetni uzib turuvchi masshtabli hujumlarda, shuningdek, bolalarga nisbatan jinsiy zo‘ravonlik materiallarini tarqatishda foydalanib kelganlar.
Adliya vazirligi ushbu botnetning bank va raqamli valyuta hisoblariga kirishni osonlashtirganini e’lon qildi. Ushbu tizim soxta ishsizlik da’volarini topshirish orqali AQSh fuqarolariga millionlab dollar miqdorida zarar yetkazgan.
Yevropol ma’lumotlariga ko‘ra, 163 ta mamlakat bo‘ylab uch yuz oltmish to‘qqiz mingdan ortiq yo‘naltirgich va boshqa internet bilan bog‘langan qurilmalar zarar ko‘rgan. Hozirgi kunda barcha zararlangan qurilmalar xizmatdan uzilib, ishlay olmaydigan holatga kelgan.
Jinoyatchilar o‘zlarining ahamiyatsizligi bilan foydalanib, egalarining bilimsizligidan unumli foydalangan holda litsenziya to‘lovi evaziga ushbu qurilmalarni ishlatishga ruxsat olganlar. Botnet yanvar oyidan beri taxminan yuz sakson mingta yo‘naltirgichdan iborat bo‘lgan va Black Lotus Labs kiberxavfsizlik kompaniyasi yordamida AVRecon nomli zararli dastur orqali boshqarilgan.
Black Lotus Labs ushbu botnetni faqat jinoyatchilar uchun mo‘ljallangan jiddiy tahdid deb baholadi. Qurbonlarning yarmidan ko‘pi Qo‘shma Shtatlar va Buyuk Britaniyada joylashgan.

Международные правоохранительные органы успешно остановили крупную ботсеть
Международные правоохранительные органы успешно остановили крупную ботсеть под названием SocksEscort. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта система состояла из тысяч маршрутизаторов, принадлежащих домам и малым предприятиям, подвергшимся атакам. Операция была в основном направлена на платную услугу прокси-серверов.
Эта услуга позволяла киберпреступникам по всему миру скрывать свою личность. Они использовали её для различных преступлений, включая атаки с использованием программ-вымогателей и масштабные атаки на интернет, а также для распространения материалов сексуального насилия над детьми.
Министерство юстиции заявило, что данная ботсеть облегчала доступ к банковским и криптовалютным счетам. Эта система нанесла ущерб гражданам США на миллионы долларов путем подачи ложных заявлений о безработице.
По данным Европола, более 369 тысяч маршрутизаторов и других подключенных к интернету устройств были заражены в 163 странах мира. На данный момент все зараженные устройства отключены от службы и не функционируют.
Преступники воспользовались их незаметностью и неосведомленностью владельцев, получив разрешение на использование этих устройств за плату за лицензию. Ботсеть состояла примерно из 180 тысяч маршрутизаторов с января и управлялась вредоносным программным обеспечением под названием AVRecon при помощи компании по кибербезопасности Black Lotus Labs.
Black Lotus Labs оценила эту ботсеть как серьезную угрозу, предназначенную только для преступников. Более половины жертв находятся в Соединенных Штатах и Великобритании.
Услуга была запущена в 2009 году как русскоязычная операция, продававшая доступ к зараженным компьютерам. В настоящее время официальный веб-сайт объявляет о конфискации, проведенной правоохранительными органами в рамках международных скоординированных действий.