Rossiya kosmik faoliyat bo‘yicha davlat korporatsiyasi yangi avlodga mansub Soyuz-5 raketa-tashuvchisini sinovdan o‘tkazish jarayonlarini yakunlash arafasida turibdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur bosqich muvaffaqiyatli yakunlangach, qurilmani keng ko‘lamda seriyali ishlab chiqarishga o‘tish rejalashtirilgan. Soha mutasaddilarining ma’lum qilishicha, ayni paytda ikkinchi va uchinchi parvoz namunalari ustida qizg‘in ish olib borilmoqda.
Ushbu namunalar tayyor bo‘lishi bilan raketa to‘liq ishlab chiqarish quvvatlariga yo‘naltiriladi va muntazam parvozlar uchun yo‘l ochiladi. Ushbu raketaning texnik imkoniyatlari xalqaro hamjamiyat e’tiborini tortmoqda.
Soyuz-5 raketasi dunyodagi eng quvvatli suyuqlik yordamida ishlaydigan RD-171 rusumli dvigatel bilan jihozlangan. Bunday ilg‘or texnologik yechim raketaga yer atrofidagi past orbitalarga 18,5 tonnagacha bo‘lgan foydali yuklarni olib chiqish imkonini beradi.
Mutaxassislarning fikricha, yangi raketaning texnik ko‘rsatkichlari va chidamlilik darajasi hozirgi zamon jahon standartlariga to‘liq javob beradi hamda xalqaro raqobatda ustunlikni ta’minlaydi. Shu bilan birga, mamlakatda kosmik sanoatni yanada rivojlantirish maqsadida infratuzilma ob’ektlarini kengaytirish choralari ko‘rilmoqda.
Xususan, sohada yangi davrni boshlab beruvchi birinchi xususiy kosmodrom qurilishi loyihasi ustida ish olib borilmoqda. Rejaga ko‘ra, mazkur majmua ishga tushirilgach, u yerda yiliga 50 tagacha raketa uchirilishi ko‘zda tutilgan.
Bu kabi loyihalar nafaqat davlat buyurtmalarini bajarish, balki tijoriy maqsadlarda ham koinotni o‘zlashtirish ko‘lamini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi. Yangi raketa-tashuvchining foydalanishga topshirilishi va xususiy uchirish maydonchalarining barpo etilishi kosmik parvozlar tannarxini pasaytirishga va texnologik mustaqillikni mustahkamlashga yordam beradi.
Soyuz-5 loyihasi uzoq muddatli strategik maqsadlarning bir qismi bo‘lib, kelajakda murakkabroq kosmik missiyalarni amalga oshirish uchun mustahkam poydevor yaratadi. Zamonaviy muhandislik yutuqlari va yangi infratuzilma ob’ektlarining uyg‘unligi koinot tadqiqotlarida yangi imkoniyatlarni ochib beradi.

Россия начнёт серийное производство ракет «Союз-5» для нового поколения.
Российская государственная корпорация по космической деятельности завершает этапы испытаний ракеты-носителя «Союз-5» нового поколения. Об этом сообщило Zamin.uz.
После успешного завершения данного этапа планируется переход к серийному производству изделия в массовом объёме. По информации представителей отрасли, одновременно ведутся интенсивные работы по созданию второго и третьего образцов полётов.
После готовности этих образцов будет обеспечено полное производство ракеты и открыт путь для регулярных запусков. Технические возможности этой ракеты вызывают доверие у международного сообщества.
Ракета «Союз-5» оснащена российским двигателем RD-171, работающим на мощном жидком топливе. Такое передовое технологическое решение позволяет ракете выводить полезную нагрузку массой до 18,5 тонны на низкие орбиты вокруг Земли.
По мнению специалистов, технические характеристики и уровень надёжности новой ракеты полностью соответствуют современным мировым стандартам и обеспечивают преимущество в международной конкуренции. Вместе с тем, в стране проводятся работы по расширению инфраструктурных объектов с целью дальнейшего развития космической отрасли.
Особенно, ведётся работа над проектом строительства первого частного космодрома, который положит начало новой эры в отрасли. Согласно плану, после ввода этого комплекса в эксплуатацию ожидается запуск до 50 ракет в год на данной площадке.
Такие проекты не только способствуют выполнению государственных заказов, но и значительно расширяют сферу применения в коммерческих целях. Ввод в эксплуатацию новой ракеты-носителя и модернизация частных пусковых площадок помогут снизить стоимость космических запусков и укрепить технологическую независимость.
Проект «Союз-5» является частью долгосрочных стратегических целей, направленных на создание надёжной основы для реализации более сложных космических миссий в будущем. Современные инженерные достижения и соответствие новых инфраструктурных объектов открывают новые возможности в космических исследованиях.