Avtomobillar uchun sertifikat muddati uzaytiriladi
O‘zbekistonda import qilingan avtomobillar uchun moslik sertifikatining amal qilish muddati uch yildan besh yilgacha uzaytirilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu chora Pskentdagi texnik ko‘rik punktida yuzaga kelgan uzoq navbatlarni kamaytirishga qaratilgan. Masala Jahon savdo tashkiloti bilan hamkorlik bo‘yicha idoralararo komissiya yig‘ilishida muhokama qilindi.
Yig‘ilish natijalariga ko‘ra, 2025 yil 1 noyabrdan boshlab avtomobillar uchun tekshiriladigan ko‘rsatkichlar soni 62 tadan 14 taga qisqartiriladi. Bundan tashqari, 2023 yil 2 sentyabrdan boshlab shaxsiy foydalanish uchun import qilinayotgan avtomobillar uchun ayrim sinovlar bekor qilindi.
Shuningdek, Pskent poligonidagi laboratoriya 24 soat ishlashi rejalashtirilmoqda va tekshiruvga onlayn ro‘yxatdan o‘tish imkoniyati yaratiladi. Xususiy korxonalarga avtomobillarni tekshirish markazlarini ochishga ruxsat beriladi.
Texnik qoidalar 2025 yil 1 oktabrgacha yangilanadi. Ushbu o‘zgarishlar O‘zbekiston avtomobil bozorining sezilarli o‘sishiga javoban amalga oshirilmoqda.
So‘nggi oylarda rasmiy dilerlar soni 3 tadan 21 taga ko‘paydi, importga ruxsat berilgan avtomobil modellari esa 15 tadan 101 taga yetdi. 2025 yilning birinchi yarmida 2024 yilning mos davriga nisbatan 2700 dan ortiq xorijiy avtomobillar import qilindi.

Срок действия сертификата для автомобилей будет продлен
В Узбекистане планируется продлить срок действия сертификата соответствия для импортируемых автомобилей с трёх до пяти лет. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта мера направлена на сокращение длинных очередей на пункте технического осмотра в Пскенте. Вопрос обсуждался на заседании межведомственной комиссии по сотрудничеству с Всемирной торговой организацией.
По итогам заседания с 1 ноября 2025 года количество проверяемых показателей для автомобилей будет сокращено с 62 до 14. Кроме того, с 2 сентября 2023 года для автомобилей, импортируемых для личного пользования, отменены некоторые испытания.
Также планируется, что лаборатория на полигоне в Пскенте будет работать круглосуточно, а для прохождения проверки будет создана возможность онлайн-регистрации. Частным предприятиям будет разрешено открывать центры проверки автомобилей.
Технические правила будут обновлены до 1 октября 2025 года. Эти изменения осуществляются в ответ на значительный рост автомобильного рынка Узбекистана.
За последние месяцы количество официальных дилеров увеличилось с 3 до 21, а количество моделей автомобилей, разрешённых к импорту, выросло с 15 до 101. В первой половине 2025 года было импортировано более 2700 иностранных автомобилей по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.