O‘zbekistonda yo‘l-transport hodisalari tergovi modernizatsiya qilinmoqda
O‘zbekiston yo‘l-transport hodisalarini tergov qilish tizimida yangi bosqichga ko‘tarilmoqda va ilg‘or raqamli texnologiyalarni joriy qilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tez orada 3D-modellashtirish xizmatlari yo‘l-transport hodisasi joyini aniq qayta tiklash uchun ishga tushiriladi. Bu o‘zgarishlar mamlakatdagi sud-tahliliy faoliyatni keng qamrovli isloh qilishning bir qismi hisoblanadi.
Yaqinda davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev adliya tizimidagi davlat xizmatlarini kengaytirish va modernizatsiya qilish choralari taqdimoti bilan tanishdi. Asosiy e’tibor raqamli transformatsiyaga qaratildi, bu inson omilini kamaytirish va tergov sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Islohot doirasida Xadichi Sulaymonova nomidagi sud-tahlil markazining faoliyatiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Hozirda poytaxtdagi markazda 64 xil ekspertiza turi amalga oshirilsa-da, hududlarda bu ko‘rsatkich ancha past – faqat yarim qismi mavjud.
Bu muammoni hal etish uchun hududiy markazlarning moddiy-texnik bazasini mustahkamlash va ekspertiza sonini 15 tadan 25 taga oshirish rejalashtirilmoqda. Yangi ekspertiza turlari raqamli texnologiyalar va avtomatlashtirilgan dasturlarga asoslanadi.
3D-modellashtirishdan tashqari, video va foto texnikani ekspertizadan o‘tkazish xizmatlari ham joriy etiladi. Ushbu chora-tadbirlar tergov sifatini va obyektivligini sezilarli darajada yaxshilaydi.
Shuningdek, tergov organlari va ekspert muassasalari o‘rtasidagi barcha hujjatlar elektron shaklga o‘tkazilib, jarayonlar tezlashadi va byurokratik to‘siqlar kamayadi. Bundan tashqari, sud-tahliliy faoliyatni demopolizatsiya qilish bo‘yicha takliflar qo‘llab-quvvatlandi.
Nodon davlat tashkilotlari ekspertizalarda ishtirok etishi kengaytiriladi hamda mutaxassislarga mustaqil faoliyat yuritish huquqi beriladi. Shu maqsadda O‘zbekiston sud ekspertlari palatasi tashkil etiladi, bu sohani tartibga soladi.
Ushbu tashabbuslar davlat xizmatlarini raqamlashtirish va aholining huquqiy savodxonligini oshirish strategiyasining muhim qismidir. Qonunchilikdagi yangiliklar haqida aholiga ma’lumot berish uchun AdliyaTV onlayn platformasi ishga tushiriladi.

В Узбекистане модернизируется расследование дорожно-транспортных происшествий
В Узбекистане система расследования дорожно-транспортных происшествий выходит на новый этап и внедряет передовые цифровые технологии. Об этом сообщает Upl.uz.
В ближайшее время будут запущены услуги 3D-моделирования для точного воссоздания места дорожно-транспортного происшествия. Эти изменения являются частью масштабной реформы судебно-аналитической деятельности в стране.
Недавно глава государства Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мер по расширению и модернизации государственных услуг в системе юстиции. Основное внимание уделено цифровой трансформации, которая направлена на снижение человеческого фактора и повышение качества расследований.
В рамках реформы особое внимание уделяется деятельности судебно-аналитического центра имени Хадичи Сулеймановой. В настоящее время в столичном центре проводится 64 вида экспертиз, тогда как в регионах этот показатель значительно ниже — всего половина от этого числа.
Для решения этой проблемы планируется укрепить материально-техническую базу региональных центров и увеличить количество экспертиз с 15 до 25 видов. Новые виды экспертиз будут основаны на цифровых технологиях и автоматизированных программах.
Кроме 3D-моделирования, будут внедрены услуги по экспертизе видео- и фототехники. Эти меры значительно улучшат качество и объективность расследований.
Также все документы между следственными органами и экспертными учреждениями будут переведены в электронный формат, что ускорит процессы и снизит бюрократические барьеры. Кроме того, поддержаны предложения по демополизации судебно-аналитической деятельности.
Расширится участие негосударственных организаций в экспертизах, а специалистам будет предоставлено право на самостоятельную деятельность. В этой связи будет создана Палата судебных экспертов Узбекистана, которая будет регулировать эту сферу.
Эти инициативы являются важной частью стратегии цифровизации государственных услуг и повышения правовой грамотности населения. Для информирования населения о законодательных новшествах будет запущена онлайн-платформа AdliyaTV.
Первое научно-исследовательское учреждение в области криминалистики в Центральной Азии было создано в 1950 году в Ташкенте. В 1958 году по инициативе академика Хадичи Сулеймановой на этой базе был учреждён Ташкентский научно-исследовательский институт судебно-аналитической деятельности.