Transport sohasida jarimalar va nazorat kuchaytiriladi
2023-yil 4-sentabrdan boshlab O‘zbekistonda transport sohasidagi qonunchilik yanada kuchaytiriladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Senati transport xavfsizligi bilan bog‘liq mas’ul shaxslar va haydovchilar uchun yangi jarimalarni joriy etuvchi qonun loyihasini ma’qulladi. Xalqaro va shaharlararo yo‘nalishlarda mehnat va dam olish tartib-qoidalarini buzgan haydovchilarga 2 884 000 so‘mgacha jarima solinadi.
Temir yo‘l va metropoliten xodimlari xavfsizlik qoidalarini buzgan taqdirda esa jarimalar 4 120 000 so‘mgacha yetadi. Yangi qonun yo‘lovchi va yuk tashish xavfsizligini oshirishga qaratilgan.
2024-yil ma’lumotlariga ko‘ra, temir yo‘l va metropoliten transportida 130 ta jiddiy qoidabuzarlik qayd etilgan bo‘lib, bu holatlar natijasida taxminan 4 milliard so‘mlik zarar yuzaga kelgan. Shuningdek, tartibsiz temir yo‘l o‘tish joylarida 38 ta avariya sodir bo‘lib, ularda 11 kishi halok bo‘lgan.
Qonun shuningdek, Transport nazorati inspeksiyasining vakolatlarini kengaytiradi. Endi inspeksiya faqat talabnoma berish bilan cheklanmay, aniqlangan qoidabuzarliklar uchun jarima qo‘llashi mumkin bo‘ladi.
Ushbu choralar yo‘l harakati xavfsizligi va javobgarligini kuchaytirish bo‘yicha kengroq tashabbusning bir qismi hisoblanadi. Prezident tomonidan qo‘llab-quvvatlangan ushbu tashabbus doirasida jiddiy qoidabuzarliklarni 10 va undan ortiq sodir etgan haydovchilarning haydovchilik guvohnomalari yarim yilga olib qo‘yilishi, shuningdek, qattiq qoidabuzarlarga jarimalarni muddatidan oldin to‘lash uchun beriladigan chegirmalar bekor qilinishi taklif qilinmoqda.

В транспортной сфере усиливаются штрафы и контроль
С 4 сентября 2023 года в Узбекистане законодательство в транспортной сфере будет ужесточено. Об этом сообщает Upl.uz.
Сенат Республики Узбекистан одобрил законопроект, вводящий новые штрафы для ответственных лиц и водителей, связанных с безопасностью транспорта. Водители, нарушающие правила труда и отдыха на международных и междугородних маршрутах, будут оштрафованы на сумму до 2 884 000 сум.
Сотрудники железной дороги и метрополитена, нарушающие правила безопасности, будут оштрафованы на сумму до 4 120 000 сум. Новый закон направлен на повышение безопасности пассажирских и грузовых перевозок.
По данным на 2024 год, в железнодорожном и метрополитеновском транспорте зафиксировано 130 серьезных нарушений, в результате которых причинён ущерб примерно на 4 миллиарда сум. Кроме того, на неорганизованных железнодорожных переездах произошло 38 аварий, в которых погибло 11 человек.
Закон также расширяет полномочия Инспекции транспортного контроля. Теперь инспекция сможет не только выдавать предписания, но и применять штрафы за выявленные нарушения.
Эти меры являются частью более широкой инициативы по усилению безопасности дорожного движения и ответственности. В рамках инициативы, поддержанной Президентом, предлагается изымать водительские удостоверения у водителей, совершивших 10 и более серьезных нарушений, на срок полгода, а также отменить скидки на досрочную оплату штрафов для грубых нарушителей.