Toshkentda ko‘p kvartirali uylar uchun imtiyozli avtoturargoh tizimi joriy qilinadi
Toshkent shahar hokimiyati ko‘p kvartirali uylar aholisi uchun maxsus imtiyozlar tizimini yaratishni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tizim, ayniqsa, pullik yo‘l chetidagi avtoturargohlarga yaqin joylashgan uylar uchun mo‘ljallangan. Joriy yil noyabr oyiga qadar maxsus elektron rezidentlik ruxsatnomalari berish mexanizmi ishga tushirilishi kutilmoqda.
Bu ruxsatnomalar fuqarolarga uy yaqinida avtomobillarini maxsus shartlarda to‘xtatish imkonini beradi. Toshkent hokimiyati pullik avtoturargohlar tarmog‘ini kengaytirish sharoitida shahar ahlining manfaatlarini muvozanatlash maqsadida yangi tizim ustida ish olib bormoqda.
Makhallalarda yashovchi avtomobil egalari uchun kechasi – kechqurun va ertalabgacha – imtiyozli asosda turar joy avtoturargohlaridan foydalanish huquqini beruvchi rezidentlik ruxsatnomalari joriy etiladi. Bundan tashqari, ruxsatnoma egalari kun davomida avtoturargoh uchun chegirmalarga ega bo‘lishlari mumkin.
Dam olish va bayram kunlarida esa rezidentlarga yanada kengroq imtiyozlar taqdim etilishi ko‘zda tutilmoqda, ammo tafsilotlar hozircha ochiqlanmagan. Loyihani raqamli shaklda amalga oshirish uchun yagona interaktiv davlat xizmatlari portaliga integratsiya bo‘yicha texnik ishlar olib borilmoqda.
Ushbu jarayonlar noyabr oyida yakunlanib, shahar hokimi tomonidan tegishli qaror qabul qilinadi. Mazkur normativ hujjat yangi tizimning asosiy jihatlarini belgilaydi, jumladan elektron ruxsatnomani berish tartibi, uning amal qilish muddati hamda uni olishga haqli shaxslar ro‘yxatini aniq ko‘rsatadi.
Shuningdek, hujjatda taqdim etiladigan imtiyozlarning to‘liq ro‘yxati batafsil bayon qilinadi. Shahar ma’muriyati yakuniy qaror keng jamoatchilik uchun e’lon qilinishini ta’minlaydi.
Ushbu tashabbus poytaxtdagi avtoturargoh infratuzilmasining faol rivojlanishi fonida mantiqiy qadam hisoblanadi. Pullik yo‘l chetidagi avtoturargohlar loyihasi 8 may kuni rasmiy ravishda boshlangan bo‘lib, dastlab shahar markazidagi olti ko‘chani qamrab olgan.
Keyingi rejalarga ko‘ra, iyun oxiriga qadar yana 30 ko‘chada, iyul oxiriga kelib esa jami 86 yo‘lda, jami 13 ming 208 avtoturargoh joyida xizmat ko‘rsatish rejalashtirilgan. Haydovchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida iyun oyidan boshlab “Poytaxt Parking” mobil ilovasi faoliyat yuritmoqda.
Ilova o‘zbek, rus va ingliz tillarida mavjud bo‘lib, foydalanuvchilarga turar joy avtoturargohida turish muddatini tanlash va to‘lovni amalga oshirish imkonini beradi. To‘lov tizimlari sifatida Paynet, Octobank, Click, Payme va Uzum Bank xizmatlari qabul qilinadi.
Dunyo bo‘yicha birinchi rezidentlik avtoturargoh ruxsatnomalari tizimi 1960-yillarda Germaniyaning ayrim shaharlarida avtomobillar sonining oshishi sababli yashash joylarida avtoturargoh yetishmovchiligi muammosini hal qilish uchun joriy etilgan.

В Ташкенте вводится льготная система автопарковок для многоквартирных домов
Администрация города Ташкента объявила о создании специальной системы льгот для жителей многоквартирных домов. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта система предназначена в первую очередь для домов, расположенных рядом с платными придорожными парковками. Ожидается, что до ноября текущего года будет запущен механизм выдачи специальных электронных разрешений для резидентов.
Эти разрешения позволят гражданам парковать свои автомобили рядом с домом на специальных условиях. Администрация Ташкента работает над новой системой с целью сбалансировать интересы жителей города в условиях расширения сети платных парковок.
Для автовладельцев, проживающих в махаллях, будут введены резидентские разрешения, дающие право на льготное пользование жилыми парковками в ночное время — с вечера до утра. Кроме того, обладатели разрешений смогут получать скидки на парковку в течение дня.
В выходные и праздничные дни резидентам планируется предоставлять ещё более широкие льготы, однако подробности пока не раскрываются. Для цифровой реализации проекта ведутся технические работы по интеграции с единым порталом государственных интерактивных услуг.
Эти процессы завершатся в ноябре, после чего мэр города примет соответствующее решение. Данный нормативный акт определит основные аспекты новой системы, включая порядок выдачи электронных разрешений, срок их действия и точный перечень лиц, имеющих право на получение.
Кроме того, в документе будет подробно изложен полный список предоставляемых льгот. Городская администрация обеспечит широкое оповещение общественности о принятом окончательном решении.
Эта инициатива является логичным шагом на фоне активного развития инфраструктуры автопарковок в столице. Проект платных придорожных парковок официально стартовал 8 мая и первоначально охватил шесть улиц в центре города.
Согласно дальнейшим планам, к концу июня обслуживание будет организовано ещё на 30 улицах, а к концу июля — на 86 улицах, всего на 13 208 парковочных местах. Для удобства водителей с июня начала работу мобильное приложение «Poytaxt Parking».
Приложение доступно на узбекском, русском и английском языках и позволяет пользователям выбирать время стоянки на жилой парковке и осуществлять оплату. В качестве платёжных систем принимаются услуги Paynet, Octobank, Click, Payme и Uzum Bank.
Первая в мире система резидентских разрешений на парковку была введена в 1960-х годах в некоторых городах Германии для решения проблемы нехватки парковочных мест в жилых районах из-за увеличения числа автомобилей.