AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan Xitoydan keltiriladigan ehtiyot qismlar uchun joriy etilgan yangi bojlar Tesla kompaniyasining Cybercab va yarim elektr yuk mashinalarini ishlab chiqarish rejasiga putur yetkazishi mumkin, deb Finam sayti xabar berdi.
Tesla Xitoydan ushbu modellar uchun zarur komponentlarni olib kelishni rejalashtirgan edi. Biroq, 9-apreldan boshlab Tramp tariflarni 84 foizga, keyinchalik esa 125 foizga oshirdi. Hozirda umumiy boj 145 foizga yetdi.
Kompaniya dastlab 34% bojni qoplashga tayyor edi, ammo undan yuqori tariflar logistika va yetkazib berishni to‘xtatishga majbur qildi.
Manbalarga ko‘ra, Tesla oktabr oyida sinov ishlab chiqarishini, 2026 yilda esa ommaviy ishlab chiqarishni boshlashni rejalashtirgan. Cybercab Texasda, Semi esa Nevadada ishlab chiqarilishi kerak edi.
Elon Musk ushbu modellarni yirik innovatsiya sifatida taqdim etgan va ular kompaniyaning o‘sishiga turtki bo‘lishi kerak edi.

Планы производства Маска под угрозой
Президент США Дональд Трамп ввел новые пошлины на запчасти, импортируемые из Китая, что может повредить планам компании Tesla по производству Cybercab и полупроводниковых грузовиков, сообщает сайт Finam.
Tesla планировала импортировать необходимые компоненты для этих моделей из Китая. Однако с 9 апреля Трамп увеличил тарифы до 84%, а затем до 125%. В настоящее время общий тариф достиг 145%.
Компания изначально была готова покрыть 34% пошлины, но более высокие тарифы вынудили остановить логистику и поставки.
По данным источников, Tesla планировала начать пробное производство в октябре, а массовое производство — в 2026 году. Cybercab должен был производиться в Техасе, а Semi — в Неваде.
Илон Маск представил эти модели как крупную инновацию, которая должна была стать толчком для роста компании