Morgan kompaniyasi o‘z tarixidagi eng quvvatli sportkarni tanishtirdi
Mazkur yangi avtomobil brendning o‘tmishdagi barcha modellaridan o‘zining yuqori texnik imkoniyatlari va takomillashgan ko‘rsatkichlari bilan yaqqol ajralib turadi. Britaniyalik muhandislar ushbu loyiha orqali klassik dizayn va zamonaviy quvvatni uyg‘unlashtirishga erishganlar.
Yangi sportkar kapoti ostiga Germaniyaning BMW kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan, hajmi 3,0 litrga teng bo‘lgan turbo dvigatel joylashtirilgan. Mazkur dvigatel 402 ot kuchiga ega bo‘lib, bu ko‘rsatkich avvalgi bazaviy modellarga qaraganda 67 ot kuchiga ko‘proqdir.
Dvigatelning aylanish momenti 500 Nyuton-metr darajasida saqlab qolingan bo‘lsa-da, umumiy quvvatning sezilarli darajada ortishi natijasida rodsterning dinamikasi tubdan yaxshilandi. Endilikda avtomobil joyidan qo‘zg‘alib, soatiga 100 kilometr tezlikka bor-yo‘g‘i 3,6 soniya ichida erishadi.
Mashinaning eng yuqori tezligi soatiga 290 kilometr etib belgilangan bo‘lib, u faqat sakkiz pog‘onali avtomat uzatmalar qutisi yordamida boshqariladi. Muhandislar oldida turgan eng muhim vazifalardan biri quvvatni oshirish bilan birga avtomobilning yengilligini saqlab qolish edi.
Mutaxassislar bu vazifani a’lo darajada uddalashdi va sportkarning umumiy vazni 1170 kilogramm miqdorida qoldi. Shuningdek, Supersport 400 modeli zamonaviy 19 dyuymli quyma g‘ildirak disklari va maxsus Michelin Pilot Sport 5 shinalari bilan jihozlangan.
Avtomobilning yo‘lda harakatlanish barqarorligini ta’minlash maqsadida uning osma tizimi ham butunlay qayta ko‘rib chiqilgan va yangilangan. Yangi rodster xaridorlarga ikki xil ko‘rinishdagi tom qismi bilan taklif etilmoqda.
Mijozlar o‘z xohishlariga ko‘ra qattiq yoki yumshoq yopiladigan tom variantlaridan birini tanlashlari mumkin. Hozirgi kunda Yevropa bozorida ushbu yuqori texnologiyali sportkarning boshlang‘ich narxi qariyb 139 ming yevro atrofida belgilangan.
Ushbu model o‘zining noyob uslubi va tezlik ko‘rsatkichlari bilan haqiqiy avtomobil ishqibozlari e’tiborini tortishi shubhasiz.

Компания Morgan представила самый мощный спорткар в своей истории
Известная британская автомобилестроительная компания Morgan официально представила широкой публике родстер Supersport 400, который стал самой мощной моделью в истории производства бренда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новый автомобиль заметно выделяется среди всех предшествующих моделей бренда своими высокими техническими возможностями и улучшенными характеристиками. Британским инженерам удалось в этом проекте гармонично сочетать классический дизайн и современную мощь.
Под капотом нового спорткара установлен 3,0-литровый турбодвигатель производства немецкой компании BMW. Данный двигатель обладает мощностью 402 лошадиные силы, что на 67 лошадиных сил больше, чем у предыдущих базовых моделей.
Хотя крутящий момент двигателя остался на уровне 500 Ньютон-метров, динамика родстера радикально улучшилась в результате значительного увеличения общей мощности. Теперь автомобиль разгоняется с места до 100 километров в час всего за 3,6 секунды.
Максимальная скорость машины установлена на отметке 290 километров в час, и она управляется исключительно с помощью восьмиступенчатой автоматической коробки передач. Одной из важнейших задач, стоявших перед инженерами, было сохранение легкости автомобиля при одновременном увеличении мощности.
Специалисты отлично справились с этой задачей, и общий вес спорткара остался на уровне 1170 килограммов. Также модель Supersport 400 оснащена современными 19-дюймовыми литыми дисками и специальными шинами Michelin Pilot Sport 5.
В целях обеспечения устойчивости автомобиля на дороге его подвеска была полностью пересмотрена и обновлена. Новый родстер предлагается покупателям с двумя вариантами крыши.
Клиенты могут выбрать жесткий или мягкий складной верх по своему желанию. На данный момент начальная цена этого высокотехнологичного спорткара на европейском рынке установлена на уровне около 139 тысяч евро.
Данная модель, несомненно, привлечет внимание истинных автолюбителей своим уникальным стилем и скоростными показателями.