Tesla rul va pedalsiz Cybercab elektromobillarini ishlab chiqarishni boshladi
Tesla kompaniyasi haydovchi ishtirokisiz boshqariladigan va an’anaviy boshqaruv a’zolari, ya’ni rul hamda pedallardan butunlay voz kechilgan Cybercab elektromobillarini seriyali ravishda ishlab chiqarishni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Texas shtatida joylashgan Giga Texas zavodida yig‘ilgan ushbu modelning ilk nusxasi maxsus identifikatsiya raqami ostida ro‘yxatdan o‘tkazildi. E’tiborli jihati shundaki, mazkur transport vositalari ishlab chiqarish liniyasidan chiqqanidan so‘ng, tayyor mahsulotlar turargohigacha bo‘lgan masofani inson yordamisiz, to‘liq mustaqil ravishda bosib o‘tmoqda.
Ikki kishi uchun mo‘ljallangan ushbu robotaksi loyihasining prototip bosqichidan o‘tib, to‘liq ishlab chiqarish jarayoniga o‘tkazilishi uning tijoriy jihatdan katta salohiyatga ega ekanini anglatadi. Cybercab maxsus robotaksi xizmatlarini ko‘rsatish uchun ishlab chiqilgan bo‘lib, u kompaniyaning avtonom transport vositalari tarmog‘ini yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.
Hozirda yangi elektromobilning tashqi ko‘rinishi va texnik imkoniyatlari jahon jamoatchiligi hamda soha mutaxassislari o‘rtasida qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. Ushbu elektromobilning boshqaruv tizimi faqat yuqori aniqlikdagi kameralar va ilg‘or sun’iy intellekt texnologiyasiga asoslangan.
Mashinada biz o‘rgangan an’anaviy quvvatlash ulagichlari mavjud emas. Buning o‘rniga muhandislar simsiz induksion quvvatlash tizimini joriy etishgan.
Bunday yondashuv transport vositasidan foydalanish jarayonini maksimal darajada avtomatlashtirish va inson omilini kamaytirish imkonini beradi. Tesla rahbariyati yangi modelni o‘ttiz ming dollardan arzonroq narxda sotuvga chiqarishni rejalashtirgan.
Loyihadan ko‘zlangan asosiy maqsad mobil ilova orqali boshqariladigan global robotaksilar tarmog‘ini yaratish va yo‘lovchi tashish xizmatlari narxini sezilarli darajada arzonlashtirishdan iboratdir. Rejaga ko‘ra, ushbu innovatsion modelning ommaviy savdolari 2026-yilda boshlanishi ko‘zda tutilgan.

Tesla начала производство электромобилей Cybercab без руля и педалей
Компания Tesla начала серийное производство электромобилей Cybercab, которые управляются без участия водителя и полностью лишены традиционных органов управления — руля и педалей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Первый экземпляр этой модели, собранный на заводе Giga Texas в штате Техас, был зарегистрирован под специальным идентификационным номером. Примечательно, что после схода с конвейера эти транспортные средства преодолевают путь до стоянки готовой продукции полностью самостоятельно, без помощи человека.
Переход этого проекта двухместного роботакси из стадии прототипа в полноценный производственный процесс свидетельствует о его высоком коммерческом потенциале. Cybercab разработан специально для предоставления услуг роботакси и, как ожидается, выведет сеть автономных транспортных средств компании на новый уровень.
В настоящее время внешний вид и технические возможности нового электромобиля вызывают бурные обсуждения среди мировой общественности и экспертов отрасли. Система управления данного электромобиля основана исключительно на камерах высокого разрешения и передовых технологиях искусственного интеллекта.
В машине отсутствуют привычные нам традиционные разъемы для зарядки. Вместо этого инженеры внедрили систему беспроводной индукционной зарядки.
Такой подход позволяет максимально автоматизировать процесс эксплуатации транспортного средства и минимизировать человеческий фактор. Руководство Tesla планирует выпустить новую модель в продажу по цене менее тридцати тысяч долларов.
Основная цель проекта — создание глобальной сети роботакси, управляемой через мобильное приложение, и значительное снижение стоимости услуг по перевозке пассажиров. Согласно плану, массовые продажи этой инновационной модели должны начаться в 2026 году.